Hakerrim: Poezi te Zgjedhura (Albanian Edition)

5 avg rating
( 1 ratings by Goodreads )
 
9780692280997: Hakerrim: Poezi te Zgjedhura (Albanian Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i lëvduar aq dhe i përçmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tillë njihet ky njeri sot në Shqipëri. Normalisht, siç na shkon përshtat ne shqiptarëve të jemi të ndarë në dy a më shumë grupe, edhe në këtë rast jemi kësisoj. Grupi i parë e vlerëson poetin lab me fjalët më të zgjedhura dhe e ngre atë në piedestalin e idealizimit duke e këqyrur atë me admirim nga poshtë. Të tjerët e hedhin atë në udhën e përçmimit ku mund ta shkelë me këmbë çdokush që e mendon të arsyeshme një gjë të tillë. Një figurë që rron e gjallë dhe e freskët në mendjet e atyre që e njohin, por që kalbet e ngordhur dhe erërëndë në mendjen e atyre që nuk e njohin. Për të argumentuar këtë shpresoj të mjaftojnë fjalët që do të citohen më poshtë. “Ky qenka një Naim i Labërisë e më tej!”1 Kështu mendoi Lefter Çipa kur lexoi për herë të parë poezitë e tij. Një vlerësim që nuk e merr çdokush. Të bëjnë të meditosh këto fjalë dhe të bëjnë të të vijë turp që e njeh kaq pak këtë gjeni të letrave shqipe. Ka shumë poetë Shqipëria por jo të gjithë janë njësoj. Ca janë mediokër, ca të mirë e ca të paharrueshëm. Duket se një nga të tretët është edhe Ali Asllani.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Asllani, Ali
Published by Blej.com (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, 2014. PAP. Condition: New. New Book. Shipped from US within 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9780692280997

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 9.16
Convert currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.99
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds

2.

Ali Asllani
Published by Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
Book Depository International
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i levduar aq dhe i percmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tille njihet ky njeri sot ne Shqiperi. Normalisht, sic na shkon pershtat ne shqiptareve te jemi te ndare ne dy a me shume grupe, edhe ne kete rast jemi kesisoj. Grupi i pare e vlereson poetin lab me fjalet me te zgjedhura dhe e ngre ate ne piedestalin e idealizimit duke e keqyrur ate me admirim nga poshte. Te tjeret e hedhin ate ne udhen e percmimit ku mund ta shkele me kembe cdokush qe e mendon te arsyeshme nje gje te tille. Nje figure qe rron e gjalle dhe e fresket ne mendjet e atyre qe e njohin, por qe kalbet e ngordhur dhe ererende ne mendjen e atyre qe nuk e njohin. Per te argumentuar kete shpresoj te mjaftojne fjalet qe do te citohen me poshte. Ky qenka nje Naim i Laberise e me tej! 1 Keshtu mendoi Lefter Cipa kur lexoi per here te pare poezite e tij. Nje vleresim qe nuk e merr cdokush. Te bejne te meditosh keto fjale dhe te bejne te te vije turp qe e njeh kaq pak kete gjeni te letrave shqipe. Ka shume poete Shqiperia por jo te gjithe jane njesoj. Ca jane medioker, ca te mire e ca te paharrueshem. Duket se nje nga te tretet eshte edhe Ali Asllani. Seller Inventory # APC9780692280997

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 13.88
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds

3.

Ali Asllani
Published by Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
The Book Depository
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i levduar aq dhe i percmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tille njihet ky njeri sot ne Shqiperi. Normalisht, sic na shkon pershtat ne shqiptareve te jemi te ndare ne dy a me shume grupe, edhe ne kete rast jemi kesisoj. Grupi i pare e vlereson poetin lab me fjalet me te zgjedhura dhe e ngre ate ne piedestalin e idealizimit duke e keqyrur ate me admirim nga poshte. Te tjeret e hedhin ate ne udhen e percmimit ku mund ta shkele me kembe cdokush qe e mendon te arsyeshme nje gje te tille. Nje figure qe rron e gjalle dhe e fresket ne mendjet e atyre qe e njohin, por qe kalbet e ngordhur dhe ererende ne mendjen e atyre qe nuk e njohin. Per te argumentuar kete shpresoj te mjaftojne fjalet qe do te citohen me poshte. Ky qenka nje Naim i Laberise e me tej! 1 Keshtu mendoi Lefter Cipa kur lexoi per here te pare poezite e tij. Nje vleresim qe nuk e merr cdokush. Te bejne te meditosh keto fjale dhe te bejne te te vije turp qe e njeh kaq pak kete gjeni te letrave shqipe. Ka shume poete Shqiperia por jo te gjithe jane njesoj. Ca jane medioker, ca te mire e ca te paharrueshem. Duket se nje nga te tretet eshte edhe Ali Asllani. Seller Inventory # APC9780692280997

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 14.41
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds

4.

Ali Asllani
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Quantity Available: 5
Seller:
ReadWhiz
(Portland, OR, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Condition: New. Seller Inventory # ria9780692280997_ing

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 15.53
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds

5.

Ali Asllani
Published by blej.com
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Paperback Quantity Available: > 20
Seller:
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description blej.com. Paperback. Condition: New. 120 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 0.3in.Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i lvduar aq dhe i prmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i till njihet ky njeri sot n Shqipri. Normalisht, si na shkon prshtat ne shqiptarve t jemi t ndar n dy a m shum grupe, edhe n kt rast jemi ksisoj. Grupi i par e vlerson poetin lab me fjalt m t zgjedhura dhe e ngre at n piedestalin e idealizimit duke e kqyrur at me admirim nga posht. T tjert e hedhin at n udhn e prmimit ku mund ta shkel me kmb dokush q e mendon t arsyeshme nj gj t till. Nj figur q rron e gjall dhe e freskt n mendjet e atyre q e njohin, por q kalbet e ngordhur dhe errnd n mendjen e atyre q nuk e njohin. Pr t argumentuar kt shpresoj t mjaftojn fjalt q do t citohen m posht. Ky qenka nj Naim i Labris e m tej!1 Kshtu mendoi Lefter ipa kur lexoi pr her t par poezit e tij. Nj vlersim q nuk e merr dokush. T bjn t meditosh kto fjal dhe t bjn t t vij turp q e njeh kaq pak kt gjeni t letrave shqipe. Ka shum poet Shqipria por jo t gjith jan njsoj. Ca jan mediokr, ca t mir e ca t paharrueshm. Duket se nj nga t trett sht edhe Ali Asllani. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. Seller Inventory # 9780692280997

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 16.53
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds

6.

Asllani, Ali
Published by Blej.com (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, 2014. PAP. Condition: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9780692280997

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 8.43
Convert currency

Add to Basket

Shipping: US$ 11.85
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds