Mėrgata e qyqeve (Volume 1) (Albanian Edition)

5 avg rating
( 1 ratings by Goodreads )
 
9780692291887: Mėrgata e qyqeve (Volume 1) (Albanian Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

“Mërgata e qyqeve” është vepra e parë e madhe e Nasho Jorgaqit, padyshim një nga veprat e tij monumentale që tregojnë ndjeshmërinë e thellë të patriotit dhe mjeshtërinë e lartë të shkrimtarit. Deri në atë kohë ai kishte botuar me shumë sukses gjini si tregime e novela që në të vërtetë e kalitin, e sprovojnë një shkrimtar dhe janë si një trampolinë e sigurt për t’u hedhur me sukses në gjini të mëdha, të cilat janë po aq serioze sa tregimet dhe novelat. Nasho Jorgaqi ndjehej i sigurt në këtë sprovë sepse është një nga njohësit më të mirë të dokumentacioneve të Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Ai nuk ka qenë një studiues dogmatik, i njëanshëm, por njohës i “Dy kampeve ndërluftuese” madje edhe i “të tretëve” që kanë qënë më shumë objektivë. Njohës i shkëlqyer i letërsisë shqiptare që nga krijimi, njohës i mjeshtërve të mëdhenj të kësaj letërsie dhe i gjithë plejadës së krijuar nga kombi shqiptar, ishte vërtet i përgatitur për të kryer një vepër serioze si “Mërgata e qyqeve”. E botuar edhe e ribotuar katër herë në mbi 100.000 ekzemplarë, e ribotuar edhe nga Shtëpia Botuese e Librit Shkollor, romani “Mërgata e qyqeve” ka dëshmuar vlerat e krijuesit të saj.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Jorgaqi, Nasho
Published by blej.com (2018)
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Quantity Available: 20
Print on Demand
Seller:
Murray Media
(North Miami Beach, FL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description blej.com, 2018. Paperback. Condition: New. Never used! This item is printed on demand. Seller Inventory # 0692291881

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 21.89
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 1.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

2.

Nasho Jorgaqi
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Quantity Available: 5
Seller:
ReadWhiz
(Portland, OR, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Condition: New. Seller Inventory # ria9780692291887_ing

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 25.63
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

3.

Jorgaqi, Nasho
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description 2014. PAP. Condition: New. New Book.Shipped from US within 10 to 14 business days.THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IP-9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 23.10
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

4.

Nasho Jorgaqi
Published by Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
Book Depository International
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Mergata e qyqeve eshte vepra e pare e madhe e Nasho Jorgaqit, padyshim nje nga veprat e tij monumentale qe tregojne ndjeshmerine e thelle te patriotit dhe mjeshterine e larte te shkrimtarit. Deri ne ate kohe ai kishte botuar me shume sukses gjini si tregime e novela qe ne te vertete e kalitin, e sprovojne nje shkrimtar dhe jane si nje trampoline e sigurt per t u hedhur me sukses ne gjini te medha, te cilat jane po aq serioze sa tregimet dhe novelat. Nasho Jorgaqi ndjehej i sigurt ne kete sprove sepse eshte nje nga njohesit me te mire te dokumentacioneve te Luftes se Dyte Boterore (1939-1945). Ai nuk ka qene nje studiues dogmatik, i njeanshem, por njohes i Dy kampeve nderluftuese madje edhe i te treteve qe kane qene me shume objektive. Njohes i shkelqyer i letersise shqiptare qe nga krijimi, njohes i mjeshterve te medhenj te kesaj letersie dhe i gjithe plejades se krijuar nga kombi shqiptar, ishte vertet i pergatitur per te kryer nje veper serioze si Mergata e qyqeve. E botuar edhe e ribotuar kater here ne mbi 100.000 ekzemplare, e ribotuar edhe nga Shtepia Botuese e Librit Shkollor, romani Mergata e qyqeve ka deshmuar vlerat e krijuesit te saj. Seller Inventory # APC9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 28.50
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

5.

Nasho Jorgaqi
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Sep 10, 2014 Quantity Available: 2
Seller:
Bookshopee US
(Thane, India)
Rating
[?]

Book Description Paperback Sep 10, 2014. Condition: New. Seller Inventory # BSNW9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 22.63
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 6.24
From India to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

6.

Nasho Jorgaqi
Published by Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
The Book Depository
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Mergata e qyqeve eshte vepra e pare e madhe e Nasho Jorgaqit, padyshim nje nga veprat e tij monumentale qe tregojne ndjeshmerine e thelle te patriotit dhe mjeshterine e larte te shkrimtarit. Deri ne ate kohe ai kishte botuar me shume sukses gjini si tregime e novela qe ne te vertete e kalitin, e sprovojne nje shkrimtar dhe jane si nje trampoline e sigurt per t u hedhur me sukses ne gjini te medha, te cilat jane po aq serioze sa tregimet dhe novelat. Nasho Jorgaqi ndjehej i sigurt ne kete sprove sepse eshte nje nga njohesit me te mire te dokumentacioneve te Luftes se Dyte Boterore (1939-1945). Ai nuk ka qene nje studiues dogmatik, i njeanshem, por njohes i Dy kampeve nderluftuese madje edhe i te treteve qe kane qene me shume objektive. Njohes i shkelqyer i letersise shqiptare qe nga krijimi, njohes i mjeshterve te medhenj te kesaj letersie dhe i gjithe plejades se krijuar nga kombi shqiptar, ishte vertet i pergatitur per te kryer nje veper serioze si Mergata e qyqeve. E botuar edhe e ribotuar kater here ne mbi 100.000 ekzemplare, e ribotuar edhe nga Shtepia Botuese e Librit Shkollor, romani Mergata e qyqeve ka deshmuar vlerat e krijuesit te saj. Seller Inventory # APC9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 29.48
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

7.

Nasho Jorgaqi
Published by blej.com (2014)
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Quantity Available: 1
Seller:
Irish Booksellers
(Portland, ME, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description blej.com, 2014. Paperback. Condition: New. book. Seller Inventory # M0692291881

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 32.55
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

8.

Jorgaqi, Nasho
Published by blej.com
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Softcover Quantity Available: 1
Seller:
Ohmsoft LLC
(Lake Forest, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description blej.com. Condition: New. Paperback. Worldwide shipping. FREE fast shipping inside USA (express 2-3 day delivery also available). Tracking service included. Ships from United States of America. Seller Inventory # 0692291881

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 32.62
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

9.

Nasho Jorgaqi
Published by blej.com
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Paperback Quantity Available: > 20
Seller:
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description blej.com. Paperback. Condition: New. 508 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 1.3in.Mrgata e qyqeve sht vepra e par e madhe e Nasho Jorgaqit, padyshim nj nga veprat e tij monumentale q tregojn ndjeshmrin e thell t patriotit dhe mjeshtrin e lart t shkrimtarit. Deri n at koh ai kishte botuar me shum sukses gjini si tregime e novela q n t vrtet e kalitin, e sprovojn nj shkrimtar dhe jan si nj trampolin e sigurt pr tu hedhur me sukses n gjini t mdha, t cilat jan po aq serioze sa tregimet dhe novelat. Nasho Jorgaqi ndjehej i sigurt n kt sprov sepse sht nj nga njohsit m t mir t dokumentacioneve t Lufts s Dyt Botrore (1939-1945). Ai nuk ka qen nj studiues dogmatik, i njanshm, por njohs i Dy kampeve ndrluftuese madje edhe i t tretve q kan qn m shum objektiv. Njohs i shklqyer i letrsis shqiptare q nga krijimi, njohs i mjeshtrve t mdhenj t ksaj letrsie dhe i gjith plejads s krijuar nga kombi shqiptar, ishte vrtet i prgatitur pr t kryer nj vepr serioze si Mrgata e qyqeve. E botuar edhe e ribotuar katr her n mbi 100. 000 ekzemplar, e ribotuar edhe nga Shtpia Botuese e Librit Shkollor, romani Mrgata e qyqeve ka dshmuar vlerat e krijuesit t saj. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. Seller Inventory # 9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 33.28
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

10.

Jorgaqi, Nasho
ISBN 10: 0692291881 ISBN 13: 9780692291887
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description 2014. PAP. Condition: New. New Book. Delivered from our US warehouse in 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND.Established seller since 2000. Seller Inventory # IP-9780692291887

More Information About This Seller | Contact this Seller

Buy New
US$ 22.51
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 12.50
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds