Górnoslaski Okreg Przemyslowy: Pustynia Bledowska, Komunikacja miejska w GOP, Piekary Slaskie, Wiezowce w GOP, Elektrownia Jaworzno, ... Lesny pas ochronny GOP (Polish Edition)

0 avg rating
( 0 ratings by Goodreads )
 
9781232643562: Górnoslaski Okreg Przemyslowy: Pustynia Bledowska, Komunikacja miejska w GOP, Piekary Slaskie, Wiezowce w GOP, Elektrownia Jaworzno, ... Lesny pas ochronny GOP (Polish Edition)

Źródło: Wikipedia. Strony: 23. Rozdziały: Pustynia Błędowska, Komunikacja miejska w GOP, Piekary Śląskie, Wieżowce w GOP, Elektrownia Jaworzno, Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy, Huta Gliwice, Leśny pas ochronny GOP, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Elektrownia Siersza, Elektrownia Łaziska, Huta Łaziska. Fragment: Komunikacja miejska w GOP składa się z gęstej, lecz chaotycznej sieci autobusów, tramwajów i trolejbusów, uzupełnionych nielicznymi liniami kolejowymi, na których jeszcze kursują pociągi pasażerskie. Zarządzaniem komunikacją zajmuje się kilka organizatorów: Początki szeroko rozumianej komunikacji w regionie datuje się na rok 1846, kiedy uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku linię kolejową z Wrocławia przez Gliwice i Świętochłowice do Mysłowic, będącą obecnie linią średnicową GOP i najważniejszym szlakiem południowej Polski (Berlin - Wrocław - Kraków - Lwów). Jej uruchomienie spowodowało dynamiczny rozwój Katowic. W roku 1894 uruchomiono fragmenty pierwszej linii tramwajowej w aglomeracji - o rozstawie wąskotorowym 785 mm - z Piekar Śląskich przez Szarlej do Bytomia (trasa nieistniejąca od 1982 roku) i z Gliwic przez Maciejów do Zabrza (wraz z eksploatowanym do dziś mostem wzdłuż ul. Chorzowskiej w Gliwicach). Pod koniec roku trasy połączono w jedną długą linię z Piekar przez Rozbark, Królewską Hutę, Lipiny, Zabrze do Gliwice, wraz z odnogami do dworca PKP w Bytomiu i Rynku w Królewskiej Hucie (dziś centrum Chorzowa). Pociągi prowadziły lokomotywy parowe, później - z powodu skarg mieszkańców - na niektórych odcinkach stosowano trakcję konną. W ciągu 4 następnych lat uruchomiono kolejne linie, dziś stanowiące kręgosłup sieci po śląskiej stronie. Pierwsze elektryczne tramwaje wyjechały na ulice w 1898 roku. W 1899 spółka tramwajowa uruchomiła typowo kolejową trasę z Gliwic Trynku do Rud, później wydłużoną do Raciborza, która po 1945 przeszła pod zarząd PKP. Była jedyną linią kolei wąskotorow...

"synopsis" may belong to another edition of this title.

(No Available Copies)

Search Books:Create a Want

If you know the book but cannot find it on AbeBooks, we can automatically search for it on your behalf as new inventory is added. If it is added to AbeBooks by one of our member booksellers, we will notify you!

Create a Want