Dejiny Mexika: Bitvy Mexika, Inkvizice, Mexické císarství, Války Mexika, Povstání kristeru, Francouzská intervence v Mexiku (Czech Edition)

0 avg rating
( 0 ratings by Goodreads )
 
9781232826910: Dejiny Mexika: Bitvy Mexika, Inkvizice, Mexické císarství, Války Mexika, Povstání kristeru, Francouzská intervence v Mexiku (Czech Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

Zdroj: Wikipedia. Stránky: 24. Kapitoly: Bitvy Mexika, Inkvizice, Mexické císařství, Války Mexika, Povstání kristerů, Francouzská intervence v Mexiku, Zimmermannův telegram, Hurikán Ismael, Mexický císař, Místokrálovství Nové Španělsko, Pancho Villa, Juan Francisco Bodega y Quadra, Sýr a červi, Texaská republika, Charlotta Belgická, Římská inkvizice, Iniquis afflictisque, Bitva u Puebly, Autodafé, Cristóbal de Olid, Tula. Výňatek: Povstání kristerů (španělsky: cristeros, česky též válka kristerů či kristiáda; 1926-1929) je označení pro povstání části katolických obyvatel Mexika proti protikatolické politice vlády prezidenta Mexika Plutarca Elíase Callese. Povstání mělo charakter několika lokálních povstání, které během roku 1926 postupně přešly do fáze občanské války. Vztahy mezi mexickým státem a římskokatolickou církví (dále také jen církev) byly jedním ze základních problémů mexických dějin po roce 1820. Především v době liberální reformy 50. a 60. let 19. století sílily snahy o omezení politického a hospodářského vlivu římsko-katolické církve v zemi. Tato liberální politická linie byla postavena na představě, která ve své podstatě odpovídala postupné odluce církve a státu, inspirovala se v evropském osvícenství a pro mexické liberály se zdála klíčovou také v souvislosti s pozemkovým majetkem a hospodářským vlivem římsko-katolické církve (dále jen církev). Od počátku se jednalo o kontroverzní politickou strategii. Liberální politiky vůči církvi neměly v této době zdaleka celospolečenskou podporu a budily obavy především v konzervativním politickém táboře, který byl tradičně církvi nakloněn. Tento politický konflikt během 60. let 19. století vyvrcholil občanskou válkou, spojenou s restauračními pokusy (znovuobnovení Mexického císařství) a zahraniční intervencí do Mexika. S nástupem režimu Porfiria Díaze (1873-1911) se vztahy mexického státu a církve opět stabilizovaly. Jak shrnuje M.J. Gonzáles: Režim P. Díaze se během posledního desetiletí své existence potýk...

"synopsis" may belong to another edition of this title.

(No Available Copies)

Search Books:Create a Want

If you know the book but cannot find it on AbeBooks, we can automatically search for it on your behalf as new inventory is added. If it is added to AbeBooks by one of our member booksellers, we will notify you!

Create a Want