Derik belde ve köyleri: Derik, Mardin, Boyakli, Derik, Bayrakli, Derik, Kuyulu, Derik, Göktas, Derik, Dumluca, Derik, Kusçu, Derik, Pinarcik (Turkish Edition)

 
9781232922919: Derik belde ve köyleri: Derik, Mardin, Boyakli, Derik, Bayrakli, Derik, Kuyulu, Derik, Göktas, Derik, Dumluca, Derik, Kusçu, Derik, Pinarcik (Turkish Edition)

Kaynak: Wikipedia. Sayfalar: 25. Bölümler: Derik, Mardin, Boyaklı, Derik, Bayraklı, Derik, Kuyulu, Derik, Göktaş, Derik, Dumluca, Derik, Kuşçu, Derik, Pınarcık, Derik, Çataltepe, Derik, Başaran, Derik, Konuk, Derik, Çağıl, Derik, Bozok, Derik, Çadırlı, Derik, Derinsu, Derik, Beşbudak, Derik, Hisaraltı, Derik, Dumanlı, Derik, Şerefli, Derik, Balova, Derik, Doğancı, Derik, Pirinçli, Derik, Üçtepe, Derik, Ambarlı, Derik, Taşıt, Derik, Adakent, Derik, İncesu, Derik, Kovanlı, Derik, Alanlı, Derik, Üçkuyu, Derik, Issız, Derik, Meşeli, Derik, Bayır, Derik, Kutluca, Derik, Koçyiğit, Derik, Dikmen, Derik, Kocatepe, Derik, Çayköy, Derik, Ballı, Derik, Alagöz, Derik, Gölbaşı, Derik, Karataş, Derik, Söğütözü, Derik, Kayacık, Derik, Böğrek, Derik, Ilıca, Derik, Karaburun, Derik, Demirli, Derik, Konak, Derik, Düztaş, Derik, Burç, Derik, Kuruçay, Derik, Köseveli, Derik, Subaşı, Derik, Akçay, Derik, Kanatlı, Derik, Aydınlar, Derik, Denktaş, Derik, Aşağımezraa, Derik, Çukursu, Derik, Yukarımezraa, Derik, Adak, Derik, Alibey, Derik, Şahverdi, Derik, Ahmetli, Derik, Düğürk, Derik, Akıncılar, Derik, Kovalı, Derik, Bağarası, Derik, Bozbayır, Derik. Alıntı: Mardin ilinin bir ilçesidir. Mazıdağı,Viranşehir ve Kızıltepe ilçeleri ile sınır komşusu olan Derik ilçesinin ilk yerleşimcileri Ermenilerdir.1930 lu yıllara kadar ilçenin ermeni nüfusu müslüman kürtlerden daha fazladır. Tehcir kanunu ve Osmanlı devletinin daha sonra türkiye Cumhuriyeti devletinin politikaları sonucu ilçede ermeni nufusu yok denecek kadar azalmıştır. 1390-1400 yıllarında Rutî aşiretinin bir kolu olan Davutoğulları (Mala Dawidê Kalo) ve Kayıhanlılar (Mala Qeya)göçüyle büyümüştür. Halen Derik'in ilk kurulduğu mehallere 'Gare Rezê Dêwid' ve 'Mêrga Keya' denilmektedir. Derik ilçesi, Diyarbakır yöresinde astığı astık, kestiği kestik olan Çıplak Haso(Hesoyê Rutî) adında bir miri öldürmeleri sonucu oluşan kan davası yüzünden göç etmek zorunda kalan bu iki aşiretle büyümeye devam etmiştir. Derik'in yüzölçümü 13977 Km2 ol...

"synopsis" may belong to another edition of this title.

(No Available Copies)

Search Books:Create a Want

If you know the book but cannot find it on AbeBooks, we can automatically search for it on your behalf as new inventory is added. If it is added to AbeBooks by one of our member booksellers, we will notify you!

Create a Want