The progressive intellectual arithmetic on the inductive plan; being a sequel to the progressive primary arithmetic, containing many original forms of ... of practical questions, and designed for the

 
9781235931451: The progressive intellectual arithmetic on the inductive plan; being a sequel to the progressive primary arithmetic, containing many original forms of ... of practical questions, and designed for the
View all copies of this ISBN edition:
 
 

This historic book may have numerous typos and missing text. Purchasers can download a free scanned copy of the original book (without typos) from the publisher. Not indexed. Not illustrated. 1861 edition. Excerpt: ...is contained in $2A 8 times. Therefore, at $J a yard, 8 yards of silk can be bought for $6. 2. If a boy can earn $ a day, how long will it 'take him to earn $5? 3. How long will it take a man to spend $10 for cigars, if he spend fi J a day? 4. When potatoes are $ per bushel, how many bushels can be bought for $8? 5. At $1 a pair, how many pairs of shoes can be bought for $7? 6. How much butter can be bought for $3, at $J a pound? 7. How many times is A contained in 4? in 7? in 8? 8. If the cars run of a mile a minute, how long will they be in running 25 miles? 9. If a horse eat f of a bushel of oats a day, how long will 9 bushels last him? 10. If a man walk of a mile in 4 of an hour, how long will it take him to walk 12 miles? 11. How many bushels of oats, worth $ a bushel, will pay for-§ of a barrel of flour, worth $9 a barrel? 12. A farmer sold a grocer 1 ton of hay for $12, and received the amount in sugar at $ a pound, £ in money, and the remainder in molasses at $f a gallon; how many pounds of sugar, and how many gallons of molasses, did he receive? 13. If £ of a barrel of trout cost $12, what will 1 barrel cost? 14. If £ of a ton of hay cost $7, what will 1 ton cost? 15. When potatoes are.worth $. a bushel, and corn $ a bushel, how many bushels of potatoes are equal in value to 16 bushels of corn? 16. How many yards of ribbon, at of a shilling a yard, can be bought for 7 shillings? 17. If 1 man consume of a pound of meat in a day, how many men would 6 pounds supply? 18. If of a hogshead of molasses cost $36, what will one hogshead cost? 19. If of an acre of land sell for $21, what will an acre sell for at the same rate? 20. How many pounds of tea, worth a pound, must be given for 9 bushels of apples, worth $ $ a bushel?...

"synopsis" may belong to another edition of this title.

(No Available Copies)

Search Books:



Create a Want

If you know the book but cannot find it on AbeBooks, we can automatically search for it on your behalf as new inventory is added. If it is added to AbeBooks by one of our member booksellers, we will notify you!

Create a Want

Other Popular Editions of the Same Title

9781141326679: The Progressive Intellectual Arithmetic, On the Inductive Plan: Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic, Containing Many Original Forms ... and Designed for the More Advanced Class

Featured Edition

ISBN 10:  1141326671 ISBN 13:  9781141326679
Publisher: Nabu Press, 2010
Softcover

9781356872725: The Progressive Intellectual Arithmetic, on the Inductive Plan: Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic, Containing Many Original Forms ... and Designed for the More Advanced Class

Palala..., 2016
Hardcover

9781357645236: The Progressive Intellectual Arithmetic, on the Inductive Plan: Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic, Containing Many Original Forms ... and Designed for the More Advanced Class

Palala..., 2016
Hardcover

9781357916626: The Progressive Intellectual Arithmetic on the Inductive Plan: Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic, Containing Many Original Forms of ... and Designed for the More Advanced Classe

Palala..., 2016
Hardcover

9781143969287: The Progressive Intellectual Arithmetic, On the Inductive Plan: Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic, Containing Many Original Forms ... and Designed for the More Advanced Class

Nabu P..., 2010
Softcover