Kėtu Kurva Vdes Si Kurvė (Albanian Edition)

0 avg rating
( 0 ratings by Goodreads )
 
9781475246292: Kėtu Kurva Vdes Si Kurvė (Albanian Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

Libri është një poemë për një vajzë fshatare, të etur për jetë e dashuri, përplasur me një botë vulgariteti, të egër e egoiste. Jeta e vajzës është e shkurtër, ajo shndrit e shuhet si një meteor në një natë të qetë, pa zhurmë e bujë, pa bërë histori. Por ata që dinë, e ndjejnë dhimbjen. Kjo është vajza e Gramshit, Mirditës, Zall-Dardhës e Delvinës mëkati i vetëm i të cilave është se gënjehen e mashtrohen nga ngjyrat e një bote që premton aq shumë e dhuron aq pak. Poema, e përbërë nga vjersha, shumica e të cilave mund të qëndronin më vete në një përmbledhje poetike, rrjedh e lirshme buzëve e mendjes së lexuesit. Është e çuditëshme se ku shkon e qëmton temën mendja e poetit. Në realitetet ku rrojmë, mbushur plot konflikte e kontradikta , plot zhgënjime idesh e shpresa të thyera shoqërish, ai vete e gjen një vajzë të paemër që klith e vetmuar në shkretëtirën e kohës. Por kjo temë e vogël është qeliza e vërtetë e botës së madhe që endet marramendëse me qiellgërvishtësit dhe udhëshpejtat e saj, tifozllëkun vanitoz e paradat e modës, klonimin e internetin, komercializmin dhe artin e vërtetë. Poema e Sami Gjokës është e shkruar me një përqëndrim të habitshëm emocional. Mund të përmendim si më të arrira poezitë: Dritë e thyer në mëngjese, Eja gjithë në zemrën time, Sa të desha me gjithë zemër, Vij syqeshur për të qarë,Qenka tmerr pa dashuri, Thanë se endet botës si lugat, Përse vdekur më vjen pas, Këtu kurva vdes si kurvë, etj. Pas “Prezantim me Amerikën” ky është nje tjeter libri që Sami Gjoka sjell përpara lexuesit shqiptar. Zëri i tij poetik është një zë që i shtohet me dinjitet poezisë bashkëkohore shqipe dhe urojmë që violina e shpirtit të tij që këndon më së shumti trishtueshëm, të gjejë në të ardhmen nota të tjera po aq të ndjera në muzikën e madhe të botës.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Gjoka, Sami
Published by Createspace (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Createspace, 2015. PAP. Condition: New. New Book. Shipped from US within 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9781475246292

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 4.81
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

2.

Sami Gjoka
Published by Createspace, United States (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
Book Depository International
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, United States, 2015. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Libri eshte nje poeme per nje vajze fshatare, te etur per jete e dashuri, perplasur me nje bote vulgariteti, te eger e egoiste. Jeta e vajzes eshte e shkurter, ajo shndrit e shuhet si nje meteor ne nje nate te qete, pa zhurme e buje, pa bere histori. Por ata qe dine, e ndjejne dhimbjen. Kjo eshte vajza e Gramshit, Mirdites, Zall-Dardhes e Delvines mekati i vetem i te cilave eshte se genjehen e mashtrohen nga ngjyrat e nje bote qe premton aq shume e dhuron aq pak. Poema, e perbere nga vjersha, shumica e te cilave mund te qendronin me vete ne nje permbledhje poetike, rrjedh e lirshme buzeve e mendjes se lexuesit. Eshte e cuditeshme se ku shkon e qemton temen mendja e poetit. Ne realitetet ku rrojme, mbushur plot konflikte e kontradikta, plot zhgenjime idesh e shpresa te thyera shoqerish, ai vete e gjen nje vajze te paemer qe klith e vetmuar ne shkretetiren e kohes. Por kjo teme e vogel eshte qeliza e vertete e botes se madhe qe endet marramendese me qiellgervishtesit dhe udheshpejtat e saj, tifozllekun vanitoz e paradat e modes, klonimin e internetin, komercializmin dhe artin e vertete. Poema e Sami Gjokes eshte e shkruar me nje perqendrim te habitshem emocional. Mund te permendim si me te arrira poezite: Drite e thyer ne mengjese, Eja gjithe ne zemren time, Sa te desha me gjithe zemer, Vij syqeshur per te qare, Qenka tmerr pa dashuri, Thane se endet botes si lugat, Perse vdekur me vjen pas, Ketu kurva vdes si kurve, etj. Pas Prezantim me Ameriken ky eshte nje tjeter libri qe Sami Gjoka sjell perpara lexuesit shqiptar. Zeri i tij poetik eshte nje ze qe i shtohet me dinjitet poezise bashkekohore shqipe dhe urojme qe violina e shpirtit te tij qe kendon me se shumti trishtueshem, te gjeje ne te ardhmen nota te tjera po aq te ndjera ne muziken e madhe te botes. Seller Inventory # APC9781475246292

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 9.44
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

3.

Sami Gjoka
Published by Createspace, United States (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
The Book Depository
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, United States, 2015. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Libri eshte nje poeme per nje vajze fshatare, te etur per jete e dashuri, perplasur me nje bote vulgariteti, te eger e egoiste. Jeta e vajzes eshte e shkurter, ajo shndrit e shuhet si nje meteor ne nje nate te qete, pa zhurme e buje, pa bere histori. Por ata qe dine, e ndjejne dhimbjen. Kjo eshte vajza e Gramshit, Mirdites, Zall-Dardhes e Delvines mekati i vetem i te cilave eshte se genjehen e mashtrohen nga ngjyrat e nje bote qe premton aq shume e dhuron aq pak. Poema, e perbere nga vjersha, shumica e te cilave mund te qendronin me vete ne nje permbledhje poetike, rrjedh e lirshme buzeve e mendjes se lexuesit. Eshte e cuditeshme se ku shkon e qemton temen mendja e poetit. Ne realitetet ku rrojme, mbushur plot konflikte e kontradikta, plot zhgenjime idesh e shpresa te thyera shoqerish, ai vete e gjen nje vajze te paemer qe klith e vetmuar ne shkretetiren e kohes. Por kjo teme e vogel eshte qeliza e vertete e botes se madhe qe endet marramendese me qiellgervishtesit dhe udheshpejtat e saj, tifozllekun vanitoz e paradat e modes, klonimin e internetin, komercializmin dhe artin e vertete. Poema e Sami Gjokes eshte e shkruar me nje perqendrim te habitshem emocional. Mund te permendim si me te arrira poezite: Drite e thyer ne mengjese, Eja gjithe ne zemren time, Sa te desha me gjithe zemer, Vij syqeshur per te qare, Qenka tmerr pa dashuri, Thane se endet botes si lugat, Perse vdekur me vjen pas, Ketu kurva vdes si kurve, etj. Pas Prezantim me Ameriken ky eshte nje tjeter libri qe Sami Gjoka sjell perpara lexuesit shqiptar. Zeri i tij poetik eshte nje ze qe i shtohet me dinjitet poezise bashkekohore shqipe dhe urojme qe violina e shpirtit te tij qe kendon me se shumti trishtueshem, te gjeje ne te ardhmen nota te tjera po aq te ndjera ne muziken e madhe te botes. Seller Inventory # APC9781475246292

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 9.71
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

4.

Sami Gjoka
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Paperback Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform. Paperback. Condition: New. This item is printed on demand. 108 pages. Dimensions: 8.0in. x 5.0in. x 0.2in.Libri sht nj poem pr nj vajz fshatare, t etur pr jet e dashuri, prplasur me nj bot vulgariteti, t egr e egoiste. Jeta e vajzs sht e shkurtr, ajo shndrit e shuhet si nj meteor n nj nat t qet, pa zhurm e buj, pa br histori. Por ata q din, e ndjejn dhimbjen. Kjo sht vajza e Gramshit, Mirdits, Zall-Dardhs e Delvins mkati i vetm i t cilave sht se gnjehen e mashtrohen nga ngjyrat e nj bote q premton aq shum e dhuron aq pak. Poema, e prbr nga vjersha, shumica e t cilave mund t qndronin m vete n nj prmbledhje poetike, rrjedh e lirshme buzve e mendjes s lexuesit. sht e uditshme se ku shkon e qmton temn mendja e poetit. N realitetet ku rrojm, mbushur plot konflikte e kontradikta , plot zhgnjime idesh e shpresa t thyera shoqrish, ai vete e gjen nj vajz t paemr q klith e vetmuar n shkrettirn e kohs. Por kjo tem e vogl sht qeliza e vrtet e bots s madhe q endet marramendse me qiellgrvishtsit dhe udhshpejtat e saj, tifozllkun vanitoz e paradat e mods, klonimin e internetin, komercializmin dhe artin e vrtet. Poema e Sami Gjoks sht e shkruar me nj prqndrim t habitshm emocional. Mund t prmendim si m t arrira poezit: Drit e thyer n mngjese, Eja gjith n zemrn time, Sa t desha me gjith zemr, Vij syqeshur pr t qar, Qenka tmerr pa dashuri, Than se endet bots si lugat, Prse vdekur m vjen pas, Ktu kurva vdes si kurv, etj. Pas Prezantim me Amerikn ky sht nje tjeter libri q Sami Gjoka sjell prpara lexuesit shqiptar. Zri i tij poetik sht nj z q i shtohet me dinjitet poezis bashkkohore shqipe dhe urojm q violina e shpirtit t tij q kndon m s shumti trishtueshm, t gjej n t ardhmen nota t tjera po aq t ndjera n muzikn e madhe t bots. This item ships from La Vergne,TN. Paperback. Seller Inventory # 9781475246292

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 15.96
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

5.

Gjoka, Sami
Published by Createspace (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, 2015. PAP. Condition: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9781475246292

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 4.96
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 11.93
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

6.

Sami Gjoka
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Softcover Quantity Available: 1
Seller:
Irish Booksellers
(Portland, ME, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform, 2015. Condition: New. book. Seller Inventory # M1475246293

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 19.20
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

7.

Sami Gjoka
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform (2015)
ISBN 10: 1475246293 ISBN 13: 9781475246292
New Paperback Quantity Available: 1
Seller:
Books Express
(Portsmouth, NH, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform, 2015. Paperback. Condition: New. Ships with Tracking Number! INTERNATIONAL WORLDWIDE Shipping available. Buy with confidence, excellent customer service!. Seller Inventory # 1475246293n

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 93.21
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds