Kanuni i LekŰ Dukagjinit (Albanian Edition)

4.17 avg rating
( 46 ratings by Goodreads )
 
9781499126006: Kanuni i LekŰ Dukagjinit (Albanian Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

The Kanun is a set of traditional Albanian laws. The Kanun was primarily oral and only in the 20th century was it published in writing. There is only one Kanun since the ancient times commonly referred to the "Kanun of Leke" from which six later variations eventually evolved, categorized according to the area, the personality and their time of origin: Kanun i vjetër (English: Old Kanun), Kanuni i Lekë Dukagjinit (English: The Kanun of Lekë Dukagjini) The Kanun of Lekë Dukagjini was developed by Lekë Dukagjini, who codified the existing customary laws. It has been used mostly in northern and central Albania and surrounding areas formerly in Yugoslavia where this is a large ethnic Albanian population; Montenegro, Kosovo and Macedonia. It was first codified in the 15th century but the use of it has been outspread much earlier in time.

-0-0-0-0-

Kanuni i Lekë Dukagjinit ose Kanuni i Malësisë është përmbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare të Shqipërisë së Veriut në një libër, në rrjedhën e disa qindvjeçarëve, para dhe pas jetës së Lekë Dukagjinit. Thelbi i Kanunit të Lekë Dukagjinit janë fjalët e urta të dala nga goja e tij, që u ruajtën (dhe u pasuruan) brez pas brezi për gati gjashtë shekuj. Ata janë përçuar gojarisht nga brezi në brez. Ligjet e "Kanunit" kane shërbyer për më shume se pesë qindvjeçarë si mënyra e themeltë e sjelljes shoqërore dhe vetëqeverisjes për klanet e Shqipërisë së Veriut, edhe atëherë kur rajoni sundohej nga Perandoria Osmane. Rëndësia e Kanunit në historinë e popullit shqiptar mund të mbivlerësohet pak, por rregullat dhe normat e tij vazhdojnë ende të ushtrojnë një ndikim të ndjeshëm ndër shqiptarët që jetojnë në Shqipëri dhe Kosovë, si edhe në vendet tjera në të cilat kanë shtegtuar shqiptarët. Forma e pare e tij e shkruar i referohet Leke Dukagjinit edhe pse ka ekzistuar që më përpara. Libri i Kanunit të Lekë Dukagjinit u mblodh dhe u pajis nga At Shtjefën Gjeçovi gjate viteve 1910-1925.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Gjeçovi, At Shtjefën
Published by CreateSpace Independent Publis (2018)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Paperback Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Murray Media
(North Miami Beach, FL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publis, 2018. Paperback. Condition: New. Never used! This item is printed on demand. Seller Inventory # 149912600X

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 24.65
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 1.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

2.

Gjecovi, At Shtjefen
Published by Createspace (2014)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Createspace, 2014. PAP. Condition: New. New Book. Shipped from US within 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 25.72
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

3.

At Shtjefën Gjeçovi
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Paperback Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform. Paperback. Condition: New. This item is printed on demand. 232 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 0.6in.The Kanun is a set of traditional Albanian laws. The Kanun was primarily oral and only in the 20th century was it published in writing. There is only one Kanun since the ancient times commonly referred to the Kanun of Leke from which six later variations eventually evolved, categorized according to the area, the personality and their time of origin: Kanun i vjetr (English: Old Kanun), Kanuni i Lek Dukagjinit (English: The Kanun of Lek Dukagjini) The Kanun of Lek Dukagjini was developed by Lek Dukagjini, who codified the existing customary laws. It has been used mostly in northern and central Albania and surrounding areas formerly in Yugoslavia where this is a large ethnic Albanian population; Montenegro, Kosovo and Macedonia. It was first codified in the 15th century but the use of it has been outspread much earlier in time. -0-0-0-0- Kanuni i Lek Dukagjinit ose Kanuni i Malsis sht prmbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare t Shqipris s Veriut n nj libr, n rrjedhn e disa qindvjearve, para dhe pas jets s Lek Dukagjinit. Thelbi i Kanunit t Lek Dukagjinit jan fjalt e urta t dala nga goja e tij, q u ruajtn (dhe u pasuruan) brez pas brezi pr gati gjasht shekuj. Ata jan pruar gojarisht nga brezi n brez. Ligjet e Kanunit kane shrbyer pr m shume se pes qindvjear si mnyra e themelt e sjelljes shoqrore dhe vetqeverisjes pr klanet e Shqipris s Veriut, edhe ather kur rajoni sundohej nga Perandoria Osmane. Rndsia e Kanunit n historin e popullit shqiptar mund t mbivlersohet pak, por rregullat dhe normat e tij vazhdojn ende t ushtrojn nj ndikim t ndjeshm ndr shqiptart q jetojn n Shqipri dhe Kosov, si edhe n vendet tjera n t cilat kan shtegtuar shqiptart. Forma e pare e tij e shkruar i referohet Leke Dukagjinit edhe pse ka ekzistuar q m prpara. Libri i Kanunit t Lek Dukagjinit u mblodh dhe u pajis nga At Shtjefn Gjeovi gjate viteve 1910-1925. This item ships from La Vergne,TN. Paperback. Seller Inventory # 9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 32.96
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

4.

Gjeçovi, At Shtjefën
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New PAPERBACK Quantity Available: > 20
Seller:
Russell Books
(Victoria, BC, Canada)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform. PAPERBACK. Condition: New. 149912600X Special order direct from the distributor. Seller Inventory # ING9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 28.07
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 7.00
From Canada to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

5.

Gjecovi, At Shtjefen
Published by Createspace (2014)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, 2014. PAP. Condition: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 27.79
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 12.60
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

6.

At Shtjefën Gjeçovi
Published by CreateSpace Independent Publishing Platform (2014)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Softcover Quantity Available: 1
Seller:
Irish Booksellers
(Portland, ME, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description CreateSpace Independent Publishing Platform, 2014. Condition: New. book. Seller Inventory # M149912600X

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 42.02
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

7.

At Shtjefen Gjecovi
Published by Createspace, United States (2014)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
Book Depository International
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. The Kanun is a set of traditional Albanian laws. The Kanun was primarily oral and only in the 20th century was it published in writing. There is only one Kanun since the ancient times commonly referred to the Kanun of Leke from which six later variations eventually evolved, categorized according to the area, the personality and their time of origin: Kanun i vjeter (English: Old Kanun), Kanuni i Leke Dukagjinit (English: The Kanun of Leke Dukagjini) The Kanun of Leke Dukagjini was developed by Leke Dukagjini, who codified the existing customary laws. It has been used mostly in northern and central Albania and surrounding areas formerly in Yugoslavia where this is a large ethnic Albanian population; Montenegro, Kosovo and Macedonia. It was first codified in the 15th century but the use of it has been outspread much earlier in time. -0-0-0-0- Kanuni i Leke Dukagjinit ose Kanuni i Malesise eshte permbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare te Shqiperise se Veriut ne nje liber, ne rrjedhen e disa qindvjecareve, para dhe pas jetes se Leke Dukagjinit. Thelbi i Kanunit te Leke Dukagjinit jane fjalet e urta te dala nga goja e tij, qe u ruajten (dhe u pasuruan) brez pas brezi per gati gjashte shekuj. Ata jane percuar gojarisht nga brezi ne brez. Ligjet e Kanunit kane sherbyer per me shume se pese qindvjecare si menyra e themelte e sjelljes shoqerore dhe veteqeverisjes per klanet e Shqiperise se Veriut, edhe atehere kur rajoni sundohej nga Perandoria Osmane. Rendesia e Kanunit ne historine e popullit shqiptar mund te mbivleresohet pak, por rregullat dhe normat e tij vazhdojne ende te ushtrojne nje ndikim te ndjeshem nder shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi dhe Kosove, si edhe ne vendet tjera ne te cilat kane shtegtuar shqiptaret. Forma e pare e tij e shkruar i referohet Leke Dukagjinit edhe pse ka ekzistuar qe me perpara. Libri i Kanunit te Leke Dukagjinit u mblodh dhe u pajis nga At Shtjefen Gjecovi gjate viteve 1910-1925. Seller Inventory # APC9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 51.68
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

8.

At Shtjefen Gjecovi
Published by Createspace, United States (2014)
ISBN 10: 149912600X ISBN 13: 9781499126006
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
The Book Depository
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Createspace, United States, 2014. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.The Kanun is a set of traditional Albanian laws. The Kanun was primarily oral and only in the 20th century was it published in writing. There is only one Kanun since the ancient times commonly referred to the Kanun of Leke from which six later variations eventually evolved, categorized according to the area, the personality and their time of origin: Kanun i vjeter (English: Old Kanun), Kanuni i Leke Dukagjinit (English: The Kanun of Leke Dukagjini) The Kanun of Leke Dukagjini was developed by Leke Dukagjini, who codified the existing customary laws. It has been used mostly in northern and central Albania and surrounding areas formerly in Yugoslavia where this is a large ethnic Albanian population; Montenegro, Kosovo and Macedonia. It was first codified in the 15th century but the use of it has been outspread much earlier in time. -0-0-0-0- Kanuni i Leke Dukagjinit ose Kanuni i Malesise eshte permbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare te Shqiperise se Veriut ne nje liber, ne rrjedhen e disa qindvjecareve, para dhe pas jetes se Leke Dukagjinit. Thelbi i Kanunit te Leke Dukagjinit jane fjalet e urta te dala nga goja e tij, qe u ruajten (dhe u pasuruan) brez pas brezi per gati gjashte shekuj. Ata jane percuar gojarisht nga brezi ne brez. Ligjet e Kanunit kane sherbyer per me shume se pese qindvjecare si menyra e themelte e sjelljes shoqerore dhe veteqeverisjes per klanet e Shqiperise se Veriut, edhe atehere kur rajoni sundohej nga Perandoria Osmane. Rendesia e Kanunit ne historine e popullit shqiptar mund te mbivleresohet pak, por rregullat dhe normat e tij vazhdojne ende te ushtrojne nje ndikim te ndjeshem nder shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi dhe Kosove, si edhe ne vendet tjera ne te cilat kane shtegtuar shqiptaret. Forma e pare e tij e shkruar i referohet Leke Dukagjinit edhe pse ka ekzistuar qe me perpara. Libri i Kanunit te Leke Dukagjinit u mblodh dhe u pajis nga At Shtjefen Gjecovi gjate viteve 1910-1925. Seller Inventory # APC9781499126006

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 52.46
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds