Dorotea dhe syzet | Dorothy and the Glasses (Albanian Edition)

 
9781931854610: Dorotea dhe syzet | Dorothy and the Glasses (Albanian Edition)

Mommy, Daddy, and Dorothy's brother, Martin, all wear glasses. But not Dorothy. She knows that glasses make people see better, and she wants to see better, too. Never mind that she can see perfectly without them. She feels like an outsider in her own family, and so she draws glasses on her face and on all her toys. But when she tries on her Daddy's glasses, she gets a big surprise!

Mami, babi dhe vellai i Dorotise, Martini, te gjithe kane syze. Por jo Dorotia. Ajo e di se syzet i ndihmojne njerezit te shikojne me mire. Edhe ajo do te shohe me mire, packa se ajo mund te shikoje shkelqyeshem edhe pa to. Ajo ndihet si e huaj ne familjen e saj, prandaj ajo vizaton syze ne fytyre dhe tek te gjitha lodrat. Por kur provon syzet e babit ajo habitet shume!

"synopsis" may belong to another edition of this title.

About the Author:

The Reading Corner, a project of the International Step by Step Association (ISSA), is a children’s publishing cooperative of authors and illustrators located primarily in the countries of Eastern and Central Europe and the countries of the former Soviet Union. For more information including a list and description of all titles go to www.readingcorner.org. International Step by Step Association (ISSA) promovon kujdesin dhe edukimin cilesor per cdo femije, te bazuar ne vlerat e demokracise, qendrimin me femijen ne qender, perfshirjen active te prinderve dhe komunitetit dhe perkushtim ndaj ndryshueshmerise dhe perfshirjes. (ISSA) avancon ne misionin e saj duke informuar, edukuar dhe mbeshtetur individe qe influencojne jetet e femijeve. (ISSA) advokon per politika efektive, zhvillon standarde, avancon studime dhe praktika te bazuara ne fakte, krijon mundesi per zhvillim profesional dhe forcon aleancat globale. Per me shume informacion shikoni faqen tone te internetit: www.issa.nl

"About this title" may belong to another edition of this title.

Buy New View Book
List Price: US$ 12.95
US$ 13.30

Convert Currency

Shipping: US$ 7.95
From United Kingdom to U.S.A.

Destination, Rates & Speeds

Add to Basket

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Brezinova, Ivona/ Llapashtica, Mentor
Published by International Step by Step Association (2008)
ISBN 10: 1931854610 ISBN 13: 9781931854610
New Paperback Quantity Available: 1
Print on Demand
Seller:
Revaluation Books
(Exeter, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description International Step by Step Association, 2008. Paperback. Book Condition: Brand New. 32 pages. Albanian language. 8.25x6.50x0.08 inches. This item is printed on demand. Bookseller Inventory # zk1931854610

More Information About This Seller | Ask Bookseller a Question

Buy New
US$ 13.30
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 7.95
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

2.

Ivona Brezinova
Published by International Step by Step Association (2007)
ISBN 10: 1931854610 ISBN 13: 9781931854610
New Paperback Quantity Available: 1
Seller:
Irish Booksellers
(Rumford, ME, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description International Step by Step Association, 2007. Paperback. Book Condition: New. book. Bookseller Inventory # M1931854610

More Information About This Seller | Ask Bookseller a Question

Buy New
US$ 27.88
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds

3.

Brezinova, Ivona
Published by International Step by Step Ass (2007)
ISBN 10: 1931854610 ISBN 13: 9781931854610
New Paperback Quantity Available: 1
Seller:
Murray Media
(North Miami Beach, FL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description International Step by Step Ass, 2007. Paperback. Book Condition: New. Never used!. Bookseller Inventory # P111931854610

More Information About This Seller | Ask Bookseller a Question

Buy New
US$ 45.29
Convert Currency

Add to Basket

Shipping: US$ 1.99
Within U.S.A.
Destination, Rates & Speeds