Pranvera e rrejshme e '56-s (Albanian Edition)

0 avg rating
( 0 ratings by Goodreads )
 
9789928173270: Pranvera e rrejshme e '56-s (Albanian Edition)
View all copies of this ISBN edition:
 
 

Një vështrim studimor për Konferencën e Partisë së Punës të Shqipërisë të Qytetit të Tiranës, prill 1956 dhe për protagonistët e saj. Në libër sillen gjithashtu dhe dokumente interesante për zhvillimet politike të atij viti. Ishte koha kur në Bashkimin Sovjetik dhe vendet e tjera socialiste të Evropës Qendrore dhe Lindore po shkrinin "akujt" e Luftës së Ftohtë me Perëndimin. Menjëherë pas Kongresit XX-të të PK të Bashkimit Sovjetik, në Tiranë, disa prej intelektualëve të njohur komunistë guxuan të përdornin tribunën e partisë së tyre për të kërkuar një sistem më njerëzor, një “socializëm me fytyrë njeriu”. Në ndryshim nga vendet e tjera të Bllokut socialist ku procesi i destalinizimit arriti të largojë disa tipare represive të sistemit, në Shqipëri ngrica erdhi edhe më e akullt. Instrumentet e dhunës për të ruajtur të paprekur pushtetin politik ekzistues u forcuan. Pranvera e ’56-s ishte e rrejshme dhe shpresat e kritikëve të konferencës rezultuan naive. Shqipëria mbeti staliniste dhe plagët e shoqërisë së sëmurë shqiptare vazhdojnë të ndihen edhe sot. Libri ka per recensent publicistin e njohur Fatos Lubonja.
II
Prof. dr. Ana LALAJ është studiuese në Institutin e Historisë pranë Qendrës së Studimeve Albanologjike, pedagoge e jashtme në Universitetin e Tiranës dhe drejtore e Qendrës së Studimeve Shqiptare për Luftën e Ftohtë, Ka kryer studimet e larta në degën histori-gjeografi të UT (1975) dhe ka qenë drejtore e Institutit të Historisë pranë Akademisë së Shkencave të Shqipërisë (1997–2005). Është autore e dy monografive për Kosovën gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pas saj, si dhe dy librave me studime “Dosjet e Luftës” dhe “Pranvera e rrejshme e ’56-s”. Gjithashtu Lalaj është autore dhe bashkautore e një varg artikujsh e projektesh shkencorë të botuar brenda dhe jashtë vendit, në SHBA, në Rumani, në Bullgari, në Gjermani etj. Ka marrë pjesë në konferenca shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare për Luftën e Ftohtë dhe ka prezantuar kumtesa e referate mbi historinë e Shqipërisë në Luftën e Ftohtë. Lalaj ka kryer studime intensive veçanërisht për marrëdhëniet shqiptare-jugosllave, shqiptare sovjetike dhe shqiptare-kineze, si dhe për impaktin që pati politika e brendshme shqiptare gjatë Luftës së Ftohtë në jetën e përditshme të popullsisë. Gjithashtu Lalaj ka kryer specializime dhe hulumtime në Librarinë e Kongresit me bursë të qeverisë amerikane “Fulbright”; në Kolegjin Saint Anthony’s në Oxford me bursë të Këshillit të Evropës; si dhe në universitete të tjera, biblioteka dhe arkiva në SHBA dhe Evropë.
III
Prof. Dr. Ana Lalaj, is a researcher at the Center for Albanian Studies, a lecturer at the Tirana University in Tirana, Albania and the director of the Albanian Cold War Studies Center (ACWSC). Prior to that, she served as the director of the Institute of History in Tirana for 8 years (1997- 2005). Lalaj has written two monographs on Kosovo during WWII and following WWII, two other books “Dosjet e Luftës” (The Files of the War) and “Pranvera e rrejshme e ’56-s” (The False Spring of ’56-th). Lalaj is outhor of several articles in the scientific magazines in Albania and abroad. Her current research focuses on Albania in the Cold War and more specifically on Albanian –Yugoslav relations. Lalaj has participated in a number of international scholarly conferences where she has presented papers on Albanian –Soviet and Albanian –Chinese relations. In edition, Lalaj has done extensive research on the impact that Albanian domestic policy during the Cold War had on the day –to-day life of the population. She is a contributor to the Cold War International History Project Bulletin in Woodrow Wilson Center, Washington D.C. Lalaj graduated from the Tirana University and has received a number of distinguished scholarships, including a Fulbright fellowship to conduct research at different universities, libraries and archives in the United States and Europe.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

Top Search Results from the AbeBooks Marketplace

1.

Lalaj, Ana
Published by Infbotues (2016)
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description Infbotues, 2016. PAP. Condition: New. New Book. Shipped from US within 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9789928173270

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 14.67
Convert currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.99
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds

2.

Ana Lalaj
Published by Infbotues, United States (2016)
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
Book Depository International
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Infbotues, United States, 2016. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Seller Inventory # APC9789928173270

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 19.17
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds

3.

Ana Lalaj
Published by INFBOTUES
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Paperback Quantity Available: > 20
Seller:
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description INFBOTUES. Paperback. Condition: New. 322 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 0.8in.Nj vshtrim studimor pr Konferencn e Partis s Puns t Shqipris t Qytetit t Tirans, prill 1956 dhe pr protagonistt e saj. N libr sillen gjithashtu dhe dokumente interesante pr zhvillimet politike t atij viti. Ishte koha kur n Bashkimin Sovjetik dhe vendet e tjera socialiste t Evrops Qendrore dhe Lindore po shkrinin akujt e Lufts s Ftoht me Perndimin. Menjher pas Kongresit XX-t t PK t Bashkimit Sovjetik, n Tiran, disa prej intelektualve t njohur komunist guxuan t prdornin tribunn e partis s tyre pr t krkuar nj sistem m njerzor, nj socializm me fytyr njeriu. N ndryshim nga vendet e tjera t Bllokut socialist ku procesi i destalinizimit arriti t largoj disa tipare represive t sistemit, n Shqipri ngrica erdhi edhe m e akullt. Instrumentet e dhuns pr t ruajtur t paprekur pushtetin politik ekzistues u forcuan. Pranvera e 56-s ishte e rrejshme dhe shpresat e kritikve t konferencs rezultuan naive. Shqipria mbeti staliniste dhe plagt e shoqris s smur shqiptare vazhdojn t ndihen edhe sot. Libri ka per recensent publicistin e njohur Fatos Lubonja. II Prof. dr. Ana LALAJ sht studiuese n Institutin e Historis pran Qendrs s Studimeve Albanologjike, pedagoge e jashtme n Universitetin e Tirans dhe drejtore e Qendrs s Studimeve Shqiptare pr Luftn e Ftoht, Ka kryer studimet e larta n degn histori-gjeografi t UT (1975) dhe ka qen drejtore e Institutit t Historis pran Akademis s Shkencave t Shqipris (19972005). sht autore e dy monografive pr Kosovn gjat Lufts s Dyt Botrore dhe pas saj, si dhe dy librave me studime Dosjet e Lufts dhe Pranvera e rrejshme e 56-s. Gjithashtu Lalaj sht autore dhe bashkautore e nj varg artikujsh e projektesh shkencor t botuar brenda dhe jasht vendit, n SHBA, n Rumani, n Bullgari, n Gjermani etj. Ka marr pjes n konferenca shkencore kombtare dhe ndrkombtare pr Luftn e Ftoht dhe ka prezantuar kumtesa e referate mbi historin e Shqipris n Luftn e Ftoht. Lalaj ka kryer studime intensive veanrisht pr marrdhniet shqiptare-jugosllave, shqiptare sovjetike dhe shqiptare-kineze, si dhe pr impaktin q pati politika e brendshme shqiptare gjat Lufts s Ftoht n jetn e prditshme t popullsis. Gjithashtu Lalaj ka kryer specializime dhe hulumtime n Librarin e Kongresit me burs t qeveris amerikane Fulbright; n Kolegjin Saint Anthonys n Oxford me burs t Kshillit t Evrops; si dhe n universitete t tjera, biblioteka dhe arkiva n SHBA dhe Evrop. III Prof. Dr. Ana Lalaj, is a researcher at the Center for Albanian Studies, a lecturer at the Tirana University in Tirana, Albania and the director of the Albanian Cold War Studies Center (ACWSC). Prior to that, she served as the director of the Institute of History in Tirana for 8 years (1997- 2005). Lalaj has written two monographs on Kosovo during WWII and following WWII, two other books Dosjet e Lufts (The Files of the War) and Pranvera e rrejshme e 56-s (The False Spring of 56-th). Lalaj is outhor of several articles in the scientific magazines in Albania and abroad. Her current research focuses on Albania in the Cold War and more specifically on Albanian Yugoslav relations. Lalaj has participated in a number of international scholarly conferences where she has presented papers on Albanian Soviet and Albanian Chinese relations. In edition, Lalaj has done extensive research on the impact that Albanian domestic policy during the Cold War had on the day to-day life of the population. She is a contributor to the Cold War International History Project Bulletin in Woodrow Wilson Center, Washington D. C. Lalaj graduated from the Tirana University and has received a number of distinguished scholarships, including a Fulbright fellowship to conduct research at different universities, libraries and archives in the United States and Europe. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. Seller Inventory # 9789928173270

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 19.45
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds

4.

Ana Lalaj
Published by Infbotues, United States (2016)
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Paperback Quantity Available: 10
Print on Demand
Seller:
The Book Depository
(London, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Infbotues, United States, 2016. Paperback. Condition: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Seller Inventory # APC9789928173270

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 19.85
Convert currency

Add to Basket

Shipping: FREE
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds

5.

Lalaj, Ana
Published by Infbotues (2016)
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Quantity Available: > 20
Print on Demand
Seller:
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, United Kingdom)
Rating
[?]

Book Description Infbotues, 2016. PAP. Condition: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Seller Inventory # IQ-9789928173270

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 13.74
Convert currency

Add to Basket

Shipping: US$ 11.83
From United Kingdom to U.S.A.
Destination, rates & speeds

6.

Ana Lalaj
Published by INFBOTUES (2016)
ISBN 10: 9928173273 ISBN 13: 9789928173270
New Softcover Quantity Available: 1
Seller:
Irish Booksellers
(Portland, ME, U.S.A.)
Rating
[?]

Book Description INFBOTUES, 2016. Condition: New. book. Seller Inventory # M9928173273

More information about this seller | Contact this seller

Buy New
US$ 23.58
Convert currency

Add to Basket

Shipping: US$ 3.27
Within U.S.A.
Destination, rates & speeds