Enver Hoxha: E para biografi e bazuar nė dokumentet e arkivit personal dhe nė rrėfimet e atyre qė e njohėn (Albanian Edition)

3.78 avg rating
( 136 ratings by Goodreads )
 
9789995639358: Enver Hoxha: E para biografi e bazuar nė dokumentet e arkivit personal dhe nė rrėfimet e atyre qė e njohėn (Albanian Edition)

Pas viteve '90 dėshira pėr ta treguar historinė e Enver Hoxhės dhe tė karrierės sė tij ashtu siē ishte, reale, shpesh i zhyti rrėfimtarėt nė kurthin e kalimit tė cakut, tė denigrimit pa shkak dhe tė memuaristikės sė diktuar nga zhvillimet e ditės. Enver Hoxhėn u orvatėn ta zhdukin nga ēdo piedestal, duke nisur nga pyetjet bazike: A kishte qenė ai realisht komunist? A kishte qenė ai i pari i Partisė apo e kishte uzurpuar Partinė qė mori pushtetin nė dorė? Pothuajse askush nuk pati kthjelltėsinė tė kuptonte se e gjitha kjo kishte pak rėndėsi. Enver Hoxha iu imponua lėvizjes komuniste, shfrytėzoi problemet dhe grindjet nė gjirin e saj, lėvizi me talent spikatės mes liderėve tė zhurmshėm tė kohės, u ngjalli atyre besim, iu imponua, doli nė krye dhe, mė pas, i eliminoi njė nga njė.

"synopsis" may belong to another edition of this title.

(No Available Copies)

Search Books:Create a Want

If you know the book but cannot find it on AbeBooks, we can automatically search for it on your behalf as new inventory is added. If it is added to AbeBooks by one of our member booksellers, we will notify you!

Create a Want