Stock Image

Volne Verse

Jindrich Degen

0 ratings by Goodreads
ISBN 10: 0987090577 / ISBN 13: 9780987090577
Published by Pathway Publishing
New Condition: New Soft cover
From BuySomeBooks (Las Vegas, NV, U.S.A.)

AbeBooks Seller Since May 21, 2012 Seller Rating 5-star rating

Quantity Available: > 20

Buy New
List Price: US$ 13.00
Price: US$ 14.96 Convert Currency
Shipping: Free Within U.S.A. Destination, rates & speeds
Add to basket

30 Day Return Policy

About this Item

106 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 0.2in.Volne verse is a collection of Czech poems composed by Jindrich Degen (born in 1923 in Prague), who immigrated to Australia in 1968. After a successful career as a musician (oboist) in symphony and opera orchestras, Jindrich has devoted himself to art, photography, and poetry. The themes in Volne verse include the world around us, science and technology, nature, health, as well as wit and humour. Readers comment that they find the poems profound, thought-provoking, and entertaining. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Bookseller Inventory # 9780987090577

Ask Seller a Question

Bibliographic Details

Title: Volne Verse

Publisher: Pathway Publishing

Binding: Paperback

Book Condition:New

Book Type: Paperback

About this title

Synopsis:

Volne verse (Free Verse) is a diverse collection of Czech poems composed by Jindrich (Henry) Degen (born in 1923 in Prague), who immigrated to Australia in 1968. After a successful career as a musician (oboist) in symphony and opera orchestras, Jindrich has devoted himself to art, photography, and poetry.

The 61 poems and three alliteration prose pieces are arranged under eight categories. The themes in Volne verse include the world around us, science and technology, nature, health, as well as wit and humour. The creations were inspired by observing and contemplations on life and / or world conditions, personal experiences, dreams, or simply fantasy. Some capture recent events, others harken back to a more distant past. 

With the author's age and having left his home country over 50 years ago, some of the expressions may appear to younger readers a little archaic. The thoughts however, are fresh and very relevant to our time -- maybe even more so than the day they were written some 15 or more years ago.

Readers comment that they find the poems profound, thought-provoking, and entertaining. 

Review:

Konečně jsem si pročetla knížku tatínkových veršů. Je to určitě zcela vyjímečně nadaný pán a Vy jste právem na něj hrdá. Z toho čtení se mi snad nejvíc líbilo to Vánoční vyprávění! Ta ohromná slovní zásoba k dosažení humorného děje bez jiných slov, než s "v", to je úplné umění, gratuluji. Zkrátka, byla jsem nadšená a už se těším na další "popovídání" a hlavně: SRDEČNÉ DÍKY a též blahopřání k tak velkorysému, plodnému a požehnanému životu. (R. Štefanova, Praha) Navštívila jsem stránky tatínka Degena, jsou moc pěkné. Nejvíce mě zaujaly básničky - ty jsou úžasné. (V. D., Praha) Gratulujeme ke krásné publikaci. Úroveň básní nedokáži posoudit, ale jejich obsah vypovídá o vztahu k rodné zemi a odpovědnosti člověka. P. Zemek, Uherský Brod Vážený pane Jindřichu, děkuji za vaše veselé, krásné obrazy hýřící barvami a tvary i zajímavými, pestrými náměty. Též vaše básně mne zaujaly svou hravostí a vtipností. Máte skvělou inspiraci, nápady a požehnanou tvořivost! Těším se na vaši další tvorbu. Ali Dixon, Great Britain

"About this title" may belong to another edition of this title.

Store Description

BuySomeBooks is great place to get your books online. With over eight million titles available we're sure to have what you're looking for. Despite having a large selection of new books available for immediate shipment and excellent customer service, people still tell us they prefer us because of our prices.

Visit Seller's Storefront

Terms of Sale:

We guarantee the condition of every book as it's described on the Abebooks web
sites. If you're dissatisfied with your purchase (Incorrect Book/Not as
Described/Damaged) or if the order hasn't arrived, you're eligible for a refund
within 30 days of the estimated delivery date. If you've changed your mind about a book that you've ordered, please use the Ask bookseller a question link to contact us and we'll respond within 2 business days.

BuySomeBooks is operated by Drive-On-In, Inc., a Nevada co...

More Information
Shipping Terms:

Orders usually ship within 1-2 business days. Books are shipped from multiple locations so your order may arrive from Las Vegas,NV, Roseburg,OR, La Vergne,TN, Momence,IL, or Commerce,GA.

List this Seller's Books

Payment Methods
accepted by seller

Visa Mastercard American Express