Stierneman (10 results)
More imagesPublished by Strasbourg (Straßburg), Jonas Lorenz 1764
- Hardcover
Seller: ARNO ADLER - Buchhandlung u. Antiquariat, Lübeck, , GermanyARNO ADLER - Buchhandlung u. Antiquariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 178.22
US$ 28.84 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Gut bis sehr gut. Strasbourg (Straßburg), Jonas Lorenz 1764. 8 Bll., X S., 2 Bll, 322 S., 3 Bll. 8°. Schlichter Pp. d. Zt. (Pappeinband der Zeit) mit handschriftl. RTitel und rotem Stärkeschnitt. - Olof von Stierneman (1725-1808) war Soldat und diente neun Jahre lang (bis 1765) im Régiment de Royal Suédois…in Frankreich und dann beim Regiment des Kronprinzen. Er verfaßte hauptsächlich historische und militärgeschichtliche Schriften. Vorliegende Schrift befaßt sich mit der Kriegskunst und Waffentechnik der antiken Griechen und Römer mit einem klaren Fokus auf die Infanterie. Er plädiert in dieser Schrift für eine Rückkehr zu dem antiken Modell, den "les principes de l'art de la guerre n'ont point changé depuis la découverte des armes à feu." (Überschrift des I. Kapitels). - Einband etwas bestoßen, Papierbezug an den Außengelenken tls. oberflächlich abgeplatzt (Gelenkfunktion nicht betroffen). Ohne fliegende Vorsatzblätter gebunden. Text und Tafeln von sehr guter Erhaltung. Titelblatt mit hs. Namenszug der Zeit. - *** 93 Jahre Antiquariat Arno Adler ***.
Published by Strasbourg, J. Lorenz 1765 1765 1765
- Softcover
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 186.61
US$ 29.99 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(18), X, (4), 322, (6) pp. + engraved frontispiece + 12 folding engraved plates. Uncut copy with contemporary wrappers, spine damaged.
- Softcover
Seller: Antiquariat Fatzer ILAB, Zug, , SwitzerlandAntiquariat Fatzer ILAB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 49.90
US$ 57.68 shippingShips from Switzerland to U.S.A.Quantity: 1 available
Strasbourg, Jonas Lorenz 1771. 12°. 4 Bl., 92 S. Interimsbroschur d.Zt.

- Hardcover
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 96.54
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Strasbourg, Jonas Lorenz 1771. (8).92 pages. Old blue paper boards. Interior very fine.[#204195].
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 51.98
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm, Laurents Kumblin 1774. (4),83,(1) sidor. Häftad. i marmorerat appersomslag.*Utkom samma år i en upplaga med 152 sidor och 2 utvikbara planer.[#201144].

- Hardcover
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 178.50
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Part I. All issued. A Strasbourg, Chez Jonas Lorenz 1765. Engraved frontispiece,(16),X,(4),322,(6) pp. + 12 engraved plates (8 folding). Uncut i contemporary sprinkled boards. Handwritten label on spine. Some wear to spine. Stamp on front paste-down Kungl. Vaxholms grenadjärregementes Officerskår. 18 x 12 cm.[#\4185].
- Hardcover
- First Edition
Seller: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, , DenmarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 198.70
US$ 48.45 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Strasbourg, Jonas Lorenz, 1745. Uncut in contemporary marbled boards. Old owner name and stamp on title. Engraved frontispiece. (16),322,(4) pp. and 12 large folded engraved plates showing machinery of war from antiquity (catapults, ballistas etc.). Frontispiece and the first 3 leaves with a small wormtract. Internally fine and…clean. First edition. - Rumpf No 87.
- Hardcover
- First Edition
Seller: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, , DenmarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 238.44
US$ 48.45 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Strasbourg, Jonas Lorenz, 1745. Uncut in contemporary marbled boards. Handwritten title on spine. Stamp on title-page. Engraved frontispiece. (16),322,(4) pp. and 12 large folded engraved plates showing machinery of war from antiquity (catapults, ballistas etc.). Internally fine and clean. First edition. - Rumpf No 87.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 270.45
US$ 28.84 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Strassburg, Jonas Lorenz, 1765. 8:o. Grav. front.,+ (16),+ X,+ (4),+ 322,+ (5) s.+ 12 grav. planscher, delvis utvikbara och dubbelsidiga. Med enstaka småfläckar, en större s. 115-116, litet hål med bokstavsförlust s. 73-74. Nött samtida skinnband, guldornerad nött rygg med beige och grön ryggetikett, röda s…nitt, liten skada på övre bakre fals. Ur P. O. Liljevalchs bibliotek, med hans namnteckning daterad 1842. Allt som utkom av detta arbete om det antika Greklands och Roms militärväsen. I verket menade Stierneman att endast romarna hade tillerkänt infanteriet den betydelse det förtjänade. Boken uppmärksammades av militärkonseljen, som 1762 hade tillsats för att utabeta nya reglementen för armén. Genombrottet kom dock 1772 då Gustav III skickade hans nya bok, ?Essai sur s?application de la dicipline militaire.?, till samtliga regementschefer med begäran om yttranden. Stierneman fick nu mycket uppmärksamhet, både av Fredrik II och av Gustav III, och boken recenserades i Lärda tidningar. År 1773 fick Stierneman som tack för föreliggande bok ?Principes de l?art? rättigheten att under 30 år arrendera Benhamra kungsgård. (se Wolke s. 163f.)Olof von Stierneman (1725-1808) var svensk militär och tjänstgjorde i nio år vid Royal Suédois i Frankrike, och därefter vid kronprinsens regemente. Han skrev vid sidan av sina historiska och militärhistoriska skrifter även politiska pamfletter, vilka dock ofta förbjöds och utkom i små upplagor. Hardcover / Hardback.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 270.45
US$ 28.84 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. (Stockholm, Lars Kumblins änka, 1775.) 8:o. (2),+ 68,+ (3) s. Häftad, med samtida marmorerat pappomslag. Fint exemplar. Med bläckanteckningen ?Generalen och Commendeuren Baron Fabian Wrede? på första sidan. Istället för titelblad finns en tryckt friskrivning, daterad 19 julii 1775, för tryckaren Lars Kumbli…en änka, där allt ansvar för de 73 tryckta exemplar .som jag nu aflemnat till herr majoren och riddaren Olof von Stierneman? övergick till denne .hälst som han intet låter försällja dem i allmänheten? De 73 exemplaren skulle istället delas ut till ?wederbörande? Därmed kunde det anses som att verket inte var offentliggjort och tryckaren således inte ansvarig. Detta exemplar har förmodligen delats ut till Fabian Wrede.Olof von Stierneman (1725-1808) var militär och tjänstgjorde i nio år, fram till 1765, vid Royal Suedois i Frankrike, och därefter vid kronprinsens regemente. Han skrev huvudsakligen historiska och militärhistoriska skrifter, men var politiskt aktiv och något oförsiktig, framförallt år 1775. Det år utgav han både ?Upplysningar om regementsförändringen i Sverige år 1772?, av vilken hela upplagan (73 exemplar) drog in, och ?Opartisk-afhandling om de swenske politiske-författningars förbättring?, vars 25 exemplar också drogs in, varefter hovrätten dömde honom till döden. Han benådades dock av rådet och spärrades istället in på Vaxholms fästning. Föreliggande skrift är istället en presentation av vad han anser vara sina rättmätiga krav på kronan efter sina många år i statens tjänst. Softcover / Paperback.