Torsten Bergmark (18 results)
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.23
US$ 15.00 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Gidlunds, 1977. 21x15 cm. 192 s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Omslag samt inlaga svagt mörknade. Fint ex. Innehåller bl. a. Karl-Olov Björk: Den förbannade konstnärsrollen / Peter Cornell: Den ambivalenta rollen: Avantgardet och bohemen / Torsten Bergmark: Futurismen - från anarki till fascism. Om avantgarde…ts politiska tvetydighet / Gert Z Nordström: Herbert Read - en modernismens propagandist / Sten Dunér: Modernismen i Sverige mellan den 1 mars 1945 och den 19 januari 1950. Analys av en gammal klippsamling. Proveniens: Ingemar och Mikaela Leckius.
Published by Norstedts 1993. 1993 1993
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.44
US$ 29.99 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
226 s. + 4 planschblad. Illustrationer i texten. Förlagsband med skyddsomslag.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.11
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gidlunds Bokförlag, Stockholm 1984. 163, (1) sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.11
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gidlunds Bokförlag, Stockholm 1984. 163, (1) sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
Den åldrande modernismen. En kritik av den moderna konstens ideologi.
Bergmark, Torsten Björk, Karl Olov Cornell, Peter Dunér, Sten & Nordström, Gert Z.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.65
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gidlunds Bokförlag, Hedemora 1977. 192 sidor. Häftad. Illustrerad.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.65
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Arbetarkultur, Stockholm 1972. 235 sidor. Limhäftad. Gott skick.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.90
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, dek. omslag, aningen nött. Delvis ouppskuren. Proveniens: Bengt Lagerkvist (1926-2013), regissör och manusförfattare, upphovsman till flera serier älskade TV-program om konst i Sveriges Television: Konstalmanackan, Konstverk berättar och Konstpaus. Han var son till Pär och Elaine Lagerkvist, tvillingbror till Ulf. (En li…ten tryckt etikett längst bak i boken anger proveniensen.) Stockholm, Bonniers, 1966. 8:o. 160 s. + 8 dubbelsidiga planschblad.
Seller: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SwedenAntikvariat Röde Orm
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.28
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gidlunds, Hedemora 1989. Förlagets dekorerade pappband. 255 sidor. Illustrerad. Boken är i gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 10.28
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Arbetarkultur, Stockholm 1978. 158, (2) sidor, häftad. Gott skick.
Published by Gidlunds 1989. 1989 1989
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.31
US$ 29.99 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
255 s. Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband. Texter av b.la. Peter Dahl, Helga Henschen, Torsten Renqvist, Roj Friberg., Lenke Rothman, Olle Bonniér, m.fl.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.98
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, dek. omslag. Obetydliga bruksspår. Dedikation, "Med hälsning från Torsten B". Solna (tr.) 1984. 8:o. 56 sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Katalogdel med 187 nummer. Texter av bl. a. Torsten Renqvist och av konstnären själv ("Min väg till måleriet", "Arbetsanteckningar").
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1966. 155, (1) sidor + 4 planscher. Häftad. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 12.98
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gidlunds Bokförlag, Stockholm 1989. 255 sidor, illustrerat förlagsband. 24,5x17,5 cm. Gott skick.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.31
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft., dek. omslag i rött. Proveniens: Hans Eklund. Fint skick. Stockholm [1970]. 8:o. [8] sid. Med 3 illustrationer i svartvitt. Utställningsförteckning om 36 verk. Med en text av Bergmark om "Dejneka och den socialistiska realismen". Verk av Nicolia Andreev och Alexandr Dejneka. (Liljevalchs katalog 299.).
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.90
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Kritik och program. Bonniers 1966. 156 s. + planschblad. Trådhäftad. Lätt nött rygg. 19,5 x 12 cm.[#\122293].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.90
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
En kritik av den moderna konstens ideologi av Torsten Bergmark, Karl Olov Björk, Peter Cornell, Sten Dunér, Gert Z Nordström. Gidlunds 1977. 192 s. Illustrerad. Limhäftad. 21 x 15 cm.[#\27730].

Carl H. Wetterwik 16/6 1910-3/12 1949. Minnesutställning i Konsthallen, Uppsala 6-18 oktober 1950.
(WETTERWIK, Carl Herman) (Uppsala 1910-1949) - Torsten Bergmark
Published by [ENGLISH: Catalogue for an exhibition of Swedish artist Carl H. Wetterwik (1910-1949), with text (in Swedish) by Torsten Bergmark. 87 catalogue entries, 4 illustrations + portrait on front wrapper. Stapled as issued, pictorial wrappers. Very fine.] 1949
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 48.68
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Förtecknar 87 verk. Klammerhft., dek. omslag. Fint skick. Dediktion till Teddy Brunius. Uppsala, Uplands konstförening, 1950. 8:o. 8 s. Med 4 illustrationer och konstnärens porträtt på främre omslaget.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.80
US$ 34.61 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Prins Eugens Waldemarsudde 1997. Opaginerad. Ca. 60 s. Rikt illustrerad i färg. Trådhäftad med flikomslag. 24 x 17 cm. [#\138774].