Ahnfelt (186 results)
Published by Lexicon Music Inc. 1986
- Softcover
Seller: Bank of Books, Ventura, CA, U.S.A.Bank of Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Good
US$ 5.00
US$ 4.25 shippingShips within U.S.A.Quantity: 11 available
Paperback. Condition: Good. Book shows common (average) signs of wear and use. Binding is still tight. Covers are intact but may be repaired. We have 75,000 books to choose from -- Ship within 24 hours -- Satisfaction Guaranteed.
SOUNDS OF SINGING MEN.MALE CHORUS.includesDAY BY DAY; HOLD OUT YOUR LIGHT; LITTLE DAVID PLAY ON YOUR HARP; SWING LOW SWEET CHARIOT; I HEARD THE VOICE OF JESUS SAY.MORE
SJOLUND, PAUL arranged by.EVANS, LOUIS H. intro.INCLUDES; AHNFELT, OSCAR; LINA SANDELL; RUNYAN, WM.M; CHISHOLM, THOMAS; DYKES, JOHN; HEBER, RGINALD; others
Published by Word Incorporated, Waco, Texas 1966
- Softcover
- First Edition
Seller: WONDERFUL BOOKS BY MAIL, CHICO-CA, CA, U.S.A.WONDERFUL BOOKS BY MAIL
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Good
US$ 15.00
US$ 3.75 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Paperback. Condition: Good. First Edition. GOOD Condition.old coffee stain inner front cover.else clean, solid ; WHITE COVER TITLES ON GLOSSY BLACK, DOUBLE SPINE STAPLED PAMPLET. ; 48pg pages; .if you love to singing there is no substitute for the hymnal.

- Softcover
Seller: Ria Christie Collections, Uxbridge, United KingdomRia Christie Collections
Contact seller5-star sellerCondition: New
US$ 20.48
US$ 16.01 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: Over 20 available
Condition: New. In.

- Softcover
Seller: PBShop.store UK, Fairford, GLOS, United KingdomPBShop.store UK
Contact seller5-star sellerCondition: New
US$ 30.04
US$ 7.84 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: 15 available
PAP. Condition: New. New Book. Shipped from UK. Established seller since 2000.

- Softcover
Seller: Chiron Media, Wallingford, , United KingdomChiron Media
Contact seller5-star sellerCondition: New
US$ 16.85
US$ 20.70 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: Over 20 available
PF. Condition: New.
- Hardcover
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.65
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Natur och Kultur, Stockholm 1963. 292, (1) sidor. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. (Levande litteratur).
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 8.65
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, fint skick. Stockholm, Verner Landgren, 1890. 8:o. Sid. 289-352. Innehåller bl. a. "Arbetarfrågan enligt engelsk och enligt tyska synpunkter" av Kr. Winterhielm.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.11
US$ 25.38 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1885. 317, (3) sidor, halvfranskt band. Exlibris (Torpa).

M. J. Crusenstolpe. Hans galleri af samtida och hans literara korrespondens. Lefnadsteckning och urval af Arvid Ahnfelt [ 2vols in 1] [Language: Swdish]
Wolfgang Nathanael Ahnfelt, Arvid. Crusenstolpe, Magnus Jacob (1795Â1865)
Published by Stockholm: Z. HÂggstroms Forlagsexpedition 1880
- Hardcover
- First Edition
Seller: MW Books, New York, NY, U.S.A.MW Books
Contact seller5-star sellerFirst Edition. Very good copy in the original gilt-blocked cloth. Spine bands and panel edges slightly dulled and dust-toned as with age. Remains particularly well-preserved overall; tight, bright, clean and strong. Provenance: From the library of Anders Hernmarck with his personalized bookplate to front pastedown. All-edges-mar…ble. ; 8vo 8" - 9" tall; Physical description.: 2 vols in 1.: plates; geneal. tables, ports. 22 cm. Subject: Crusenstolpe, Magnus Jakob, -- 1795-1865. 3 Kg.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 18.93
US$ 15.00 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; F. & G. Beijers förlag, 1876. 21x14,5 cm. Porträttplansch + (3, 1 blank), 242, (1, 1 blank) s. Samtida mörkbrunt halvfranskt band med marmorerade pärmpapper. Aningen snedläst. Ryggändarna obetydligt tilltryckta. Inlagan med spridda småfläckar, även planschen något fläckad. med August Quennerstedts namnteckning på främ…re försättsblad.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, liten samtida monogramstämpel på främre omslaget, fint skick. Stockholm, Oscar L. Lamms förlag, 1883. 8:o. Sid. [iv] + 1-114. Innehåller bl. a. en studie över August Strindberg av Gustaf af Geijerstam.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, ryggen ngt nött, annars i gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1888. 8:o. Sid. 697-832. Innehåller bl. a. "Panegyrisk och opanegyrisk Karl Johans-litteratur" av Otto Sjögren.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, gott ouppskuret skick. Stockholm, Verner Landgren, 1890. 8:o. Sid. 481-544. Innehåller bl. a. "Strindbergs 'ändrade signaler'".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, fint ouppskuret skick. Stockholm, Verner Landgren, 1890. 8:o. Sid. 545-656. Innehåller bl. a. "En förolyckad", novell av Gustaf av Geijerstam och "Jernvägar i England".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1888. 8:o. Sid. 465-568. Innehåller bl. a. "Tea. Skizz af Anna Wahlenberg" och "Från våra dagars Uppsala. Ett akademisk boykottingsförsök", "Prof Noreen och latinbildningen".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1887. 8:o. Sid. 585-716. Innehåller bl. a. "Ur Ingemanns lif och diktning".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1888. 8:o. Sid. [iv] + 161-240. Innehåller bl. a. "Hoffröken Ebba Muncks porträtt efter fotografi, några ord till lyckönskan", "Ett nytt system i fattigvården" av Kristian Winterhjelm, "Den nya Darwinbiografien. Originalbidrag till Dagens krönika af Helen Zimmern",… och "Fattigdom. Berättelse" (början) av Mathilda Roos.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Stockholm, Carl Suneson, 1886. 8:o. Sid. 113-280. Innehåller bl. a. "Ett stundande jubileum. (Svenska Akademiens hundraårsfest)" (s. 113-53), en artikel om A. O. Wallenberg, "Stockholms dramatiska scener" av Karl Wåhlin, några artiklar om Norge och unionen, m.m.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1887. 8:o. Sid. 121-280. Innehåller bl. a. "Interiörer ur bolaget Skandias historia. 1", "En utopist ('Nils Nilsson arbetskarl')" av Hjalmar Branting, "Ett bref från Alexandre Dumas till Meyerbeer, (meddeladt af en svensk autografsamlare)".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Ryggen lätt nött nederst, omslagen lätt smutsade. Bokhandelsetikett på främre omslaget: C. A. Spens Norrum Waldemarsvik". Stockholm, Looström & Komp., 1887. 8:o. Sid. 393-584. Innehåller bl. a. "Den tid jag arbetade på verkstad" av Karl af Geijerstam, och några korta texter med anledning av universitetshu…sets invigning i Uppsala.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Stockholm, Carl Suneson, 1886. 8:o. Sid. 401-480. Innehåller bl. a. "Vår katolskt-romantiske skald. Några synpunkter rörande herr C. D. af Wirsén" samt en recension av Gustaf af Geijerstams roman Erik Grane.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, främre tryckta omslaget bevarat (nött). Stockholm, Looström & Komp., 1888. 8:o. Sid. [iv] + 161-240. [Ej kollationerad.] Innehåller bl. a. "Om fattigvård" av Kristian Winterhjelm, "Den nya Darwinbiografien", och "Fattigdom. Berättelse" av Mathilda Roos.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Stockholm, Carl Suneson, 1886. 8:o. Sid. 113-280. [Ej kollationerad.] Innehåller bl. a. "Ett stundande jubileum. (Svenska Akademiens hundraårsfest)" (s. 113-53), en artikel om A. O. Wallenberg, "Stockholms dramatiska scener" av Karl Wåhlin, några artiklar om Norge och unionen, m.m.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft. Dedikation till Magnus von Platen. Särtryck ur Personhistorisk tidskrift nr 1-2/1992. Stockholm 1992. 8:o. Sid. 10-22.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, fint skick. Stockholm, Verner Landgren, 1890. 8:o. Sid. 193-256. Innehåller bl. a. artiklar om Strindberg (Tryckt och otryckt) och Sten Sture den äldre.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, lätt nötta. Stockholm, Werner Landgren, 1890. 8:o. Sid. 1-104. Innehåller bl. a. en recension av Karl Warburgs "Bengt Lidner".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, liten samtida monogramstämpel på främre omslaget, fint skick. Stockholm, Oscar L. Lamms förlag, 1882. 8:o. Sid. [iv] + 1-112. Innehåller bl. a. en artikel om Ibsens "Gengangere".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag, gott skick. Stockholm, Looström & Komp., 1888. 8:o. Sid. xii + 337-464 + 1 utvikbar plansch ("Prins [Oscar]Bernadottes vigselakt i Bournemouth"). Innehåller bl. a. "Fantasi och verklighet rörande bröllopet i Bournemouth" och "Simfoglar och vadare, 2".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Stockholm, Looström & Komp., 1887. 8:o. Sid. 717-844. [Ej kollationerad.] Innehåller bl. a. "Akademister och opponenter. En titt in på utställningarne i Stockholm och Göteborg" av signaturen Ignotus.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.82
US$ 23.07 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Stockholm, Carl Suneson, 1886. 8:o. Sid. 281-400. [Ej kollationerad.] Innehåller bl. a. "Henning Hamilton, politisk studie af Marcellus", "'Fra Kristiania-Bohèmen' en beslagtagen roman [av Hans Jaeger], cause célèbre, skildrad av Oscar Levertin", "Ännu en gång Svenska Akademien" [om statens kostnader för…ordboksabetet m.m.] samt några artiklar om teater och nyutkommen poesi.