Anders Björnsson (26 results)
Published by Carlssons 2001
- Hardcover
Seller: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Swedenantikvariat sacher
Contact seller4-star sellerCondition: Used - Fine
US$ 10.90
US$ 16.78 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
imo. Condition: Fine.

- Hardcover
Seller: Twice Sold Tales, Seattle, WA, U.S.A.Twice Sold Tales
Contact seller1-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 40.00
US$ 3.99 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Near Fine. The book is in near fine condition with a clean interior; the edges are slightly bumped. Book.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.81
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Förlagsband, tryckta skyddsomslag. Nyskick. Stockholm, Carlssons, 2001. 8:o. 208 s. inklusive tre tomma blad på slutet. Med personregister. "Försvar för klottrare och rappare är Anders Björnssons tredje samling essäer. Texterna är från 1900-talets sista år och det nya seklets första. Palatsbyggenas Florens och autonomitidens Fin…land, Karl Marx och Erik Gustaf Geijer, karnevaler och tusenårsriken, boksamlandet och marginalanteckningen är några bärande teman".
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.17
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
SNS Förlag, Stockholm 2004. 95, (1) sidor. Pocket. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.17
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Santérus Förlag, Stockholm 2007. 280 sidor. Häftad. Bra skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.17
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Ordfront Förlag, Stockholm 1996. 277, (2) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (Svenska Humanistiska Förbundets Skriftserie Nr 108).
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.72
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Clio, Stockholm 1994. 169, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Published by Atlantis 1999. 1999 1999
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.80
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Första upplagan. 249, (1) s. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagen med några små revor. Främre omslag med några små skrapskador. I övrigt fint skick.
Published by Sällskapet Idun 2012. 2012 2012
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.80
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
191 s. Illustrerad. Häftad.
Published by Dialogos 2014. 2014
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.43
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
217, (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. (Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie nr 132).
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 10.90
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Dialogos Förlag, Stockholm 2014. 217 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. ISBN 9789175042718. (Svenska Humanistiska Förbundets Skriftserie Nr 132).
Seller: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SwedenAntikvariat Röde Orm
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Santérus Förlag, Stockholm 2017. Förlagets pappband med skyddsomslag. 259 (1) sidor. Boken är i mycket gott skick.
Seller: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SwedenAntikvariat Röde Orm
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Natur & Kultur, Stockholm 2006. 7:e tryckningen.Inbunden i förlagets dekorerade pappband. 159 sid. Boken är i mycket gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Kista 2018. 173 sidor. Häftad. Gott skick. ISBN 9789163995736. Detta är ett privattryck som utges i 149 numrerade exemplar, detta är nummer 69.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bokförlaget Atlantis, Stockholm 2002. 249, (1) sidor, inbunden med skyddsomslag.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Carlsson Bokförlag, Stockholm 2000. 250 sidor. Häftad. Gott skick.

Fältpost. En vänbok till Peter Luthersson.
(Luthersson, Peter) - Anders Björnsson & Tomas Blom & Jacob Christensson (red.)
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.43
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, dek. omslag med flikar. Nyskick / förlagsny. Stockholm, Hjalmarsson & Högberg bokförlag, 2014. 8:o. 288 s. Innehåller bl. a. "Eddaöversättarens vedermödor" av Lars Lönnroth, "Korpral Tranströmer, signalist" av Tommy Olofsson, "Den oförändrade världen - Ernst Jünger i Norge" av Carl-Göran Heidegren, "Albert Ayler spelar"…av Christer Niklasson, "Winston Churchill på film" av Erik Hedling, "Möte med Mishima" av Kjell Peterson, och "Ledfyrar, farleder, ledstjärnor" av Gunnar Broberg.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 16.34
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Santérus Förlag, Stockholm 2017. 259 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick. ISBN 9789173591195.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 16.34
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Hjalmarson & Högberg, Stockholm 2008. 271, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Published by Atlantis 2009. 2009 2009
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 26.70
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
28x21 cm. 166, (2) s Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 19.07
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Carlsson Bokförlag, Stockholm 2007. 398 sidor. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.

Fältpost. En vänbok till Peter Lutherson.
Luthersson. BJÖRNSSON, Anders; BLOM, Tomas & CHRISTENSSON, Jakob (red.)
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 16.34
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Stockholm, Hjalmarsson & Högberg bokförlag, 2014. 8:o. 285 s. Illustrerad. Häftad. Softcover / Paperback.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.79
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Ljusblått förlagsband, dek. skyddsomslag i färg. Fint exemplar. Stockholm, Atlantis, 2009. 4:o. 28 x 21,5 cm. 168 sid. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Med litteraturförteckning och personregister. (Baksidestext:) "Stockholms innerstad omgestaltades i vågor under 1900-talet. Kommers och kontorisering skördade många offer…: på Nedre Norrmalm, med paradgator från stormaktstiden, sparades få anrika hus. De Geerska palatset på Västra Trädgårdsgatan 13 motstod dock rivningsraseriet. Sedan 1942 är det Republiken Finlands residens - 'förmodligen den vackraste utländska beskickningen i Stockholm', enligt diplomaten Gunnar Hägglöf. Byggnaden stod färdig 1774, efter ritningar av Carl Hårleman och Jean Eric Rehn. Byggherre var Charles De Geer, hovman och världsberömd insektsforskare, Linnés vän, men också en av tidens industrimagnater. Leufsta i Uppland ingick i hans brukskomplex. Med pietet och raffinemang har finska staten tillvaratagit denna pärla från svensk rokoko. Palatset som Finland räddade skildrar människor och miljöer i och runt byggnaden genom tiderna. Fotografen Katja Hagelstam bidrar med ett rikt bildmaterial".

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 27.24
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Stockholm, Atlantis, 2011. 8:o. 664 s. Förlagsband med skyddsomslag. Ur Birgitta Odéns bibliotek. Med uppsatser av Bo Eriksson, Johan Söderberg, Gunnar Wetterberg, Leif Runefelt, Sverker Sörlin, Ylva Hasselberf, Göran Rydén, Mats Morell m.fl. Hardcover / Hardback.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 27.24
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Stockholm, Carlssons bokförlag, 2007. 8:o. 398,+ (2) s. Förlagsband med skyddsomslag. Hardcover / Hardback.

- Hardcover
- First Edition
Seller: Moraine Books, Ruovesi, FinlandMoraine Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Fine
US$ 80.00
US$ 41.10 shippingShips from Finland to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Fine. Dust Jacket Condition: Fine. 1st Edition. Book in fine condidtion. This book depicts people and environments of Västra Trädgårdsgatan 13, known as "Wachtmeisterska huset" and "De Geerska palatset", which was the Embassy of Finland in Sweden during 1942-74. Text in Swedish. 166 pp.