Bertil Lundman (38 results)
Published by Almqvist & Wiksells 1945
- Softcover
- First Edition
- Signed
Seller: Katsumi-san Co., Cambridge, MA, U.S.A.Katsumi-san Co.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Fair
US$ 35.00
US$ 7.95 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Soft cover. Condition: Fair. 1st Edition. Inscribed at top of the half-title page by the author to anthropologist C[arleton]. S. Coon. Binding is detached from text block; spine paper is chipped, worn, and age darkened/sunned; top of cover has stamp indicating that this volume was not accessioned by a Harvard University library;… binding has soil, foxing and wear; volume is musty; text clean. 208 p., illustrated. Oversize [br 14]. Signed by Author(s).

- Softcover
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stapled as issued. Inscribed by the author to K. V. Ossian Dahlgren. Sonderausdruck aus: "Homo", 11. Band. 4. Heft, 1960. 8vo. Pp. 228-36. Illustrated with diagrams and maps. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin ra…sbiologiska forskning. Han disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.

- Softcover
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stapled as issued, inscribed by the author to K. V. Ossian Dahlgren, and with his rubber stamp. Sonderabdruck [särtryck] aus "Homo", 14. Band, 3. Heft, 1963. 8vo. Pp. 133-149. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin r…asbiologiska forskning. Han disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.
- Softcover
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Copenhagen; Ejnar Munksgaard, 1952. 24,5x17,5 cm. 116, (1, 1 blank) pp. Original printed wrappers. Spine and top portion of front wrapper are a bit faded. Lower margins are a little creased. A fine copy. Inscribed by the author to Dr. [of botany] Nils Fries.
- Softcover
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Uppsala; AB Lundequistska bokhandeln, 1961. 24,5x17,5 cm. 176 pp. Original printed wrappers. Mainly unopened. The oversized wrappers are slightly creased in lower margins. A fine copy. Inscribed by the author to Swedish geographer Anders Rapp.

- Softcover
Seller: Clivia Mueller, Isernhagen, GermanyClivia Mueller
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.90
US$ 27.90 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Sonderabdruck aus: Svensk Botanisk Tidskrift Band 49, Heft 1-2 (1955). Seite 247-251. mit Abbildungen. Sonderabdruck. Svensk Botanisk Tidskrift. Stockholm. 1955. Mit Gebrauchsspuren/Used condition. geheftet/Softcover. Sprache: schwedisch/swedish.

- Softcover
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.26
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Printed wrappers. Fine. Inscribed by the author to colleague and friend K. V. Ossian Dahlgren, and with his name stamp. [Särtryck.] Offprint from Donum natalicium H. S. Nyberg oblatum. Uppsala 1955. 8vo. Pp. 205-218. Illustrated. Bertil Lundman (1899-1993) and K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) were both prominent "race biologist…s".
Published by Ejnar Munksgaard, Kopenhagen, Denmark 1952
- Hardcover
- First Edition
- Signed
Seller: B-Line Books, Amherst, NS, CanadaB-Line Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 40.00
US$ 13.50 shippingShips from Canada to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Very Good. First Edition. University library withdrawl, still tight clean and bright in crisp printed wrappers; presentation copy signed with thanks; empty due sheet and some uncut pages testify to its limited use; 34 maps follow the (German) text. ; 117 pages.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 8.72
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Nött. Dedikation av författaren till K. V. Ossian Dahlgren samt med dennes namnstämpel. Särtryck ur Svensk geografisk årsbok 1953. 8:o. [ii] s. Med kartdiagram. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska fo…rskning. Han disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.81
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Dedikation till K. V. Ossian Dahlgren med hustru. Gott skick. Särtryck ur Svensk botanisk tidskrift, bd. 42, h. 2. 1948. U.o.o.å. (artikeln daterad Uppsala, Växtbiologiska institutionen, dec. 1947).8:o. Sid. 153-157. Intressant proveniensexemplar. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologi…ska forskning, K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker.
Published by Kopenhagen, Munksgaard 1952
- Softcover
- Signed
Seller: Antiquariat Andreas Moser, Inh. W.Klügel, Wien, , AustriaAntiquariat Andreas Moser, Inh. W.Klügel
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 29.81
US$ 28.94 shippingShips from Austria to U.S.A.Quantity: 1 available
116 SS., 1 Bl. Mit 30 Kartenskizzen. Okart. Mit eh. Widmung des Verfassers a.d. Titelblatt. - Umschlag etwas fleckig und ausgebleicht.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.90
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft., tryckta omslag. Dedikation till K. V. Ossian Dahlgren. Gott skick. Särtryck ur Ymer 1946, h. 2.Stockholm 1946. 8:o. Sid. 141-150. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska forskning. Han dispu…terade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.

- Softcover
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
One leaf, worn. Rubber stamp of K. V. Ossian Dahlgren. Sonderabdruck [särtryck] aus: Homo, 2. Band. 3. Heft, 1951. 8vo. Pp. 125-6. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska forskning. Han disputerade 1945…med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft., tryckta omslag. Dedikation till "Familjen O[ssian] Dahlgren", samt med dennes namnstämpel. Gott skick. Särtryck Svensk botanisk tidskrift, bd. 42, h. 3. 1948. U.o.o.å. (artikeln daterad Uppsala, Växtbiologiska institutionen, nov. 1947). 8:o. Sid. 242-248. Intressant proveniensexemplar. Bertil Lundman (1899-1993) var… antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska forskning, K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft. Dedikation till K. V. Ossian Dahlgren. Gott skick. Särtryck ur icka angiven tidskrift (Geografisk krönika?). U.o.o.å. 8:o. Sid. 192-200. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska forskning. Han… disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.26
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Klammerhft. Dedikation till K. V. Ossian Dahlgren. Ngt nött och rissig högermarginal. Särtryck ur Föreningens för dendrologi och parkvård årsbok Lustgården 1947-48. Stockholm 1948. 8:o. Sid. 121-128. Illustrerad med trädbilder från Uppsala. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil L…undman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologiska forskning. Han disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Huddinge 1988. 167 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. 24,5x17,5 cm.
Published by Kopenhagen, Munksgaard. 1952
- Softcover
Seller: Antiquariat Kai Groß, Gleichen OT Bischhausen, , GermanyAntiquariat Kai Groß
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.29
US$ 55.56 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
118 S. m. u.a. 30 Orginalkarten, kt. 2.
- Softcover
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 22.35
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(All published of third edition?). Dritte, noch stärker vermehrte Auflage. Allg. Teil. Uppsala 1965. 61 pages + tables & maps. A4. Softcover. Xerox edition.[#127935].
- Softcover
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 22.35
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(Ethnogonie). Eine Uebersicht. Illustr. Upps. 1961. 176 pages. Softcover.[#23192].

Language: Swedish
Published by Nybloms förlag, Uppsala 1943
- Softcover
- First Edition
Seller: Gurra's Books, Hemse, SwedenGurra's Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 46.50
US$ 20.84 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Soft cover. Condition: Very Good. 1st Edition. Cover very slightly worn and soiled w small annotation on rear. Slightly cocked. Owner's name on htp. Underlining in tp. 8vo. 303 pp. Swedish.
- Softcover
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.84
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(Ethnogonie). Eine Uebersicht. Illustr. Upps. 1961. 176 pages. Softcover. Inscribed by the author.[#164871].

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Tryckta omslag. Dedikation till K. V. Ossian Dahlgren "med tack för senast". Gott skick. Särtryck ur Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1940. U.o.o.å. 8:o. Sid. 3-14. Intressant proveniensexemplar, med anknytning till två framträdande rasbiologer. Bertil Lundman (1899-1993) var antropolog och framför allt känd för sin rasbiologi…ska forskning. Han disputerade 1945 med avhandlingen Dalaallmogens antropologi och upprätthöll 1947-1970 en docentur i fysisk antropologi vid Uppsala universitet. Lundman ansåg sig bland annat ha upptäckt en i Sverige tidigare okänd ras med härstamning från Cro Magnon-kulturen, den så kallade tydalsrasen, uppkallad efter en norsk by. Han intresserade sig även för blodgrupperna och gjorde en populationsindelning baserad på blodalleler. Lundman försökte utreda och beskriva Sveriges antropologiska förhållanden och väckte bl. a. uppseende med sina kontroversiella beskrivningar av resande och romer. På 1950-började rasbegreppet ifrågasättas och Lundman kom alltmer att betraktas som en kuf. Han anses vara den siste svenske antropologen som baserat sin forskning på rasism. K. V. Ossian Dahlgren (1888-1976) var biolog och botaniker. Hans rasbiologiska verksamhet uppmärksammades 2002 då sondottern Eva F. Dahlgren publicerade en biografi över honom under titeln Farfar var rasbiolog. Han höll bl. a. välbesökta populärvetenskapliga föredrag vid Statens institut för rasbiologi.
Published by Kopenhagen: Ejnar Munksgaard 1952
- Softcover
- First Edition
- Signed
Seller: Michael Graves-Johnston, ABA, ILAB, London, , United KingdomMichael Graves-Johnston, ABA, ILAB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 55.27
US$ 37.56 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: 1 available
Kopenhagen: Ejnar Munksgaard, 1952 Wrpps, Med.8vo. 117pp. 34 maps, biblio., index. With a signed presentation inscription from the author to the anthropologist Professor Meinhard. A very nice copy of the first edition in the publisher's wrappers. We have been selling antiquarian books on Africa, Oceania, archaeology, anthropolog…y, travel and the ancient world for over forty years. All our books are carefully catalogued and they are in excellent condition unless stated in the description. All shipments are fully insured at our expense. All books are carefully packaged in new packaging material and despatched by registered or recorded mail, or by a courier service; the customer is always able to track their shipment. All sales are accompanied by a VAT invoice. Photographs may be supplied if requested.[ ].
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 27.26
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Uppsala, Lundequistska Bokhandeln, 1961. 8vo. 176 pp. Sewn as issued, uncut. Dedication to Mats P. Malmer. Softcover / Paperback.
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 22.35
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Kbhvn 1952. 117 pages including 30 Maps. Soft covers.[#24336].
Published by Kopenhagen, Munksgaard (1952). 1952
- Softcover
- First Edition
Seller: Antiquariat Löcker, Wien, , AustriaAntiquariat Löcker
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 35.77
US$ 83.92 shippingShips from Austria to U.S.A.Quantity: 1 available
Erstausgabe. gr.-8°, 116(1) S., mit 30 Originalkarten, OKart., unaufgeschn., Widm. d. Verfass. auf Innentit., Lichtspuren, Rü. geblichen, zahlr. Vermerke u. Anstr. im Text.
Published by Fischer, Stuttgart 1967 1967
Seller: Antiquariat Thomas & Reinhard, Recklinghausen, NRW, GermanyAntiquariat Thomas & Reinhard
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 67.96
US$ 21.99 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
dies ist ein regulär ausgesondertes Bibliotheksexemplar aus einer wissenschaftlichen Bibliothek mit der üblichen Signatur und Stempel, keine Markierungen-Anstreichungen-Stempel im Text, LEINENAUSGABE, Format groß 8°, 228 Seiten, goldgeprägteTitel, ein paar winzige Fleckchen auf den Deckeln, ansonsten sehr gut erhaltenes Buch, .…Shipping to abroad insured with tracking number.
Published by Lundequistska Bokhandeln, Uppsala 1961
- Softcover
- Signed
Seller: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, , DenmarkExpatriate Bookshop of Denmark
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 50.00
US$ 149.32 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Some rubbing. VG. orig. wrappers Some rubbing. VG Textual maps. 24x17cm, 176 pp., Translated by Sigrid Paul & Annemarie Paul. Inscribed by author on title-page. Contents: Grundlagen; Europa; Asien; Ozeanien mit dem Australkontinent; Amerika; Afrika.
Published by Munksgaard [1952], Kopenhagen 1952
- Softcover
Seller: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, , DenmarkExpatriate Bookshop of Denmark
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 57.00
US$ 149.32 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
orig. wrappers Some rubbing. Some spotting to cover. Unopened. VG. 30 textual maps. 25x17cm, 116 pp. Contents: Allgemeine Rassenkunde; Europa; Die fremden erdteile. ["Bertil J.Lundman (18991993) was a Swedish anthropologist. He is best known for having created a racial classification system of Europeans in his book The Races And… Peoples Of Europe (1977). Bertil Lundman's book The Races and Peoples of Europe distinguishes several racial types (older synonyms in brackets): Nordid (Nordic), including the subraces Falid, North Atlantid ( North-Occidental) and Scandid ; Paleo-Atlantid ; West-Alpine ; East-Alpine (Gorid) ; West-Mediterranean (Ibero-Insular) ; Berid ; East-Mediterranean, including the subraces Saharid and Pontid ; Arabid, including the Syrid subrace ; Dinarid (Dinaric), including subraces Armenid and Carpathid ( Litoral) Volgid, including the subraces Sudeten and Pre-Pontid ; East Baltid, including the subraces Tavastid (Sub-Nordid) and Savolaxid ; Scando-Lappid (South-Lappid, Samid) ; Mongolid strains: Kumid and Taigid. Rival theorists: Bertil Lundman is not the only person to have formed a racial classification system of Europeans. Another such person is Carleton S. Coon" - wikipedia] Some rubbing. Some spotting to cover. Unopened. VG.