Boethius Daniel (6 results)
Published by Stockholm 1970 1970 1970
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.54
US$ 30.10 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
200 s. + 2 utvikbara tabeller. Häftad. Omslagen delvis gulnade samt lite veckade, stukat hörn. Ryggfoten med liten skada. (Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia 39).
Published by Upsala, Joh. Edmans enka 1793 1793 1793
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 44.16
US$ 30.10 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
32 s. Oskuret exemplar i lätt lagerfläckat gråpappersomslag. Tal hållet i närvaro av den blott fjortonårige och nyss tillträdde kung Gustav IV Adolf.
More imagesLanguage: Swedish
Published by Johan Edman, Upsala 1782
- Hardcover
Seller: Antiquariat Tröger, Lörrach, , GermanyAntiquariat Tröger
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 35.77
US$ 57.88 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Halbleder, Pappeinband. Condition: Ordentlicher Zustand. Kein Schutzumschlag. 16, 183 Seiten; Halbledereinband berieben, Besitzerstempel und Namenseintrag auf Vorsatz, hinterer Vorsatz mit Notizen, Papier leicht stockfleckig, untere Ecke mit leichten Feuchtigkeitsspuren - sonst gutes Exemplar.
More imagesLanguage: Swedish
Published by Edman, Upsala 1799
- Hardcover
Seller: Antiquariat Tröger, Lörrach, , GermanyAntiquariat Tröger
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 47.69
US$ 57.88 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Halbleinen Pappeinband. Condition: Good Condition. No Dustjacket. 6, 245, 1 Seiten; Halbledereinband mit Rückentitel; Papier stellenweise leicht stockfleckig - sonst gutes Exemplar.
Published by Edman, Uppsala 1799
Seller: Libreria BACBUC - Studio bibliografico, Roma, RM, ItalyLibreria BACBUC - Studio bibliografico
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 65.57
US$ 45.14 shippingShips from Italy to U.S.A.Quantity: 1 available
Un volume (10,5x17 cm) di (6)-245-(1 errata) pagine. Firma di proprietà alla pagina di titolo. Legatura in cartoncino verde. Prima edizione.
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 130.83
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Uppsala, hos Joh. Fr. Edman, Kongl. Acad. Boktr., 1799. 8:o. (6),+ 245,+ (1) s. Lagerfläckar och enstaka småfläckar. Fuktrand i övre marginalen s. 33-43 och mindre s. 125-32. Bläckfläck s. 145. Häftad, oskuren och delvis ouppkuren, i litet fläckigt samtida gråpappersomslag. Numrering med bläck på ryggen. Fr…ån biskop Eric Wallers bibliotek, med dettas exlibris och Wallers initialer på främre omslagets insida. Daniel Boëthius (1751-1810), professor i praktisk filosofi vid Uppsala universitet. Från att ha varit starkt präglad av Locke och upplysningstidens filosofiska idéer, influerades han alltmer av Kant, vars idéer han gick i bräschen för i Sverige. Tillsammans med ?Anvisning till sedeläran såsom vetenskap? (1807) är ?Försök.? den mogne Boëthius viktigaste alster. Softcover / Paperback.