Fink Troels (25 results)
Published by J. H. Schultze 1955
- Softcover
- First Edition
Seller: Vashon Island Books, Vashon, WA, U.S.A.Vashon Island Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 17.50
US$ 5.50 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Paperback. Condition: Very Good-. First Thus. Vi Og vor Fortid: Nr. 16. In tan wraps, 8vo, 169pp. (soiling and browning to wraps, nicking to spine tips and wraps at foreedge) Size: 8vo - over 7 3/4" - 9 3/4" Tall. Book.
Geschichte des schleswigschen Grenzlandes.
Fink, Troels Marstrand Trier und Erik [Mitwirkender] Bernstorff:
Language: German
Published by Kobenhavn [Kopenhagen] : Munkegaard 1958
- Hardcover
Seller: B.H.HERMES, Berlin, GermanyB.H.HERMES
Contact seller4-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 11.92
US$ 23.84 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
23 cm, Pappband. Condition: Gut. 352 S. mit Abbildungen Troels Fink. Aus d. Dän. ins Dt. übertr. von Erik Bernstorff. Ohne Titelblatt, Lese- und Lagerspuren, Einband berieben und bestoßen / Gutes Exemplar / H364 64212 364 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 850.
More imagesSeller: Bookbot, Prague, Czech RepublicBookbot
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Fine
US$ 4.52
US$ 24.29 shippingShips from Czech Republic to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Fine. Leichte Kratzer / Abnutzungen / Druckstellen; Leichte Rillen / Abschürfungen / Risse / Knicke.
Published by Ejnar Munksgaard, Kobenhavn 1958
Seller: Antiquariat Tode, Berlin, , GermanyAntiquariat Tode
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.84
US$ 19.67 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
fester Einband. 16 x 23 cm., 352 S. Gebundenes Buch mit illustr. Einband. Gutes bis sehr gutes Exemplar.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.96
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Odense Universitetsforlag 1982. 266 sider. Illustreret i s/h. Orig. hellærredsbind.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.96
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Ejnar Munksgaard, København 1941. 8°. 210 sider. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor. * Disputats.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.55
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Universitetsforlaget i Aarhus, 1961. 255 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Orig. kartonbind. Indskrift på forsatsbladet og lette brugsspor.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.55
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Universitetsforlaget i Aarhus, 1961. 255 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Orig. kartonbind. Lidt plettet på topsnittet.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.55
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Selskabet til Udgivelse af Kilder til Dansk Historie, København 2001. 224 sider. Orig. kartonbind. Lette brugsspor på bindet.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.94
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
2 bind. Odense Universitetsforlag, Odense 1986. 315;306 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Orig. kartonbind. Bindenes ryg og kanter stødt. * Bind I: kampen mellem de to ting 1875-1885. Bind II: Provisorietiden 1885-1894.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.94
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Selskabet til Udgivelse af Kilder til Dansk Historie, København 2001. 224 sider. Orig. kartonbind.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.94
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Selskabet til Udgivelse af Kilder til Dansk Historie, København 2001. 224 sider. Orig. kartonbind. Lette brugsspor på bindet.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.94
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Universitetsforlaget i Aarhus, 1959. 343 sider. Orig. kartonbind. Lette brugsspor. * Med dedikation fra forfatteren på smudstitelbladet. **Skrifter udgivet af Jysk Selskab for Historie, Sprog og Litteratur 6.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.54
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Universitetsforlaget i Aarhus, 1959. 343 sider. Orig. kartonbind. Diskret falmet ryg og lette brugsspor. * Skrifter udgivet af Jysk Selskab for Historie, Sprog og Litteratur 6.

Language: German
Published by Ejnar Munksgaard, Kopenhagen 1958
- Hardcover
Seller: Haymon Buchhandlung, Innsbruck, , AustriaHaymon Buchhandlung
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.84
US$ 56.82 shippingShips from Austria to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Gebraucht. Einband mit Benutzungsspuren, Vorsatz beschrieben und gestempelt, sehr schönes Exemplar, Seitenanzahl 352.

Language: German
Published by Munksgaard, Kobenhavn 1958
Seller: Antiquariat Uwe Berg, Toppenstedt, , GermanyAntiquariat Uwe Berg
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.88
US$ 47.45 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
352 S., Fototafeln, OPbd. ehem. Bibliotheksex. mit Kennzeichnungen, Lagerspuren, etwas abgegriffen, min. Läsuren, Bleistiftmarkierungen. 36 Sprache: Deutsch.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.91
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
2 bind. Institut for grænseregionsforskning, Aabenraa 1999. 397;339 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Orig. kartonbind. Lette brugsspor. * Et grundigt værk om de dansksindede i Sønderjylland, der i 56 år måtte leve under tysk herredømme.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.91
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
3 bind. Institut for grænseregionsforskning, Aabenraa 1978-79. 288+208+256 sider. Illustreret i s/h. Orig. grønne kartonbind. Lette brugsspor.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 27.90
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
2 bind. Institut for grænseregionsforskning, Aabenraa 1999. 397;339 sider. Enkelte illustrationer i s/h. Orig. kartonbind. Pænt sæt. * Et grundigt værk om de dansksindede i Sønderjylland, der i mange år måtte leve under tysk herredømme.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 31.89
US$ 34.07 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
3 bind. Institut for grænseregionsforskning, Aabenraa 1978-79. 288+208+256 sider. Illustreret i s/h. Orig. grønne kartonbind. Pæne med få brugsspor.
Language: German
Seller: Antiquariat Uwe Berg, Toppenstedt, , GermanyAntiquariat Uwe Berg
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.54
US$ 47.45 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Institut for Graenseregionsforskning/Aabenraa 1977, XIV/64 S., Abb., OKart., sauberes Exemplar. MIT EINER WIDMUNG DES AUTOREN. (Saertryk af Historie XI, 4). 3301464 Sprache: Deutsch.
Published by Universitetsforlaget, Aarhus 1970
- Hardcover
Seller: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, , DenmarkExpatriate Bookshop of Denmark
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 50.00
US$ 149.28 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Rubbed. Spine bump. Good. 2. udgave edition. orig.boards Rubbed. Spine bump. Good. 23x15cm, 341 pp, Series: Skrifter udgivet af Jysk selskab for historie, sprog og litteratur, 6. Full title reads: "Spillet om dansk neutralitet, 1905-09; L. C. F. Lütken og dansk udenrigs- og forsvarspolitik. Fremstilling; Lütkens selvb…iografier; breve og aktstykker". Text entirely in Danish. Historical study of neutrality policy of Louis Carl Frederik Lütken [1863-1918].
Seller: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, , DenmarkHerman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 27.90
US$ 48.60 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Kbhvn., 1941. (Disp.). 210 pp.

Language: German
Published by Munksgaard Kopenhagen 1958
- Hardcover
Seller: ralfs-buecherkiste, Herzfelde, MOL, Germanyralfs-buecherkiste
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 89.39
US$ 121.51 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover/ Pappband. Condition: Gut. 352 Schleswig-Holstein Dänemark Guter Zustand Bibl-Ex. Vorderes Gelenk leicht schadhaft, Deckblatt mit kleinem Riss. ha1059595 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 750.
- Hardcover
Seller: Antiquariat Bibliakos / Dr. Ulf Kruse, Kiel, , GermanyAntiquariat Bibliakos / Dr. Ulf Kruse
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 89.39
US$ 40.50 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Gottlieb Japsen. Forord: Troels Fink. De nordslesvigske sparekassers historie (= Skrifter / Historisk Samfund for Sønderjylland. Nr. 41). Danske Boghandleres Kommissionsanstalt. Druckort: Aabenraa. Buchbindung: Haderslev. Erschienen: [Kopenhagen] 1970. 346. S. mit zahlreichen Photoabbildungen, Illustrationen und Karten. Original…-Ganzleinen mit Rückentitel in Goldprägedruck. Zustand: Einband etwas angestaubt. Innen von sehr guter Erhaltung. Sprache: dk 906 Gramm.