Grave Elsa (30 results)
Published by Bonnies
Seller: A Squared Books (Don Dewhirst), South Lyon, U.S.A.A Squared Books (Don Dewhirst)
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Good
US$ 12.00
US$ 6.49 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketCondition: Good. 1951; 66 Pages; Black cloth covered boards; Wear on spine and edges; Pages are toning; 8vo, 7 3/4" to 9 3/4" tall; interior is clean and unmarked.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.79
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Norstedts, 1958. Originalupplaga. 22x13,5 cm. 59, (3, 2 blanka) s. Häftad. Ouppskuren. Omslag av Cecilia Grave-Nyman. Bakre omslaget aningen solkat. Fint ex.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.88
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Norstedts, 1972. Originalupplaga. 22,5x14,5 cm. 61, (3) s. Häftad med tryckt omslag. Det överdimensionerade omslaget är något veckat I nedre marginalerna. Fint ex.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.88
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Norstedts, 1956. Originalupplaga. 22,5x14 cm. 67, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Omslaget aningen solkat. Bra ex.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.32
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1951. Originalupplaga. 20,5x14 cm. 62, (2) s. Häftad med tryckt omslag. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna. S. 40 och 41 med gulnad ruta efter ilagt tidningsurklipp. Fint ex.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.32
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1945. Originalupplaga. 19,5x13 cm. 74, (3, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen aningen mörknad och omslaget med mindre hörnveck. Fint exemplar av Graves andra bok.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.32
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1955. Originalupplaga. 20x13 cm. 232, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Recensionsstämpel på bakre omslag. Det överdimensionerade omslaget är veckat i nedre marginalerna. Ryggen är aningen mörknad och har en liten fläck. Främre omslaget lätt solkat samt med ett riss i yttermarginalen. Fin inlaga.
Published by Bonniers 1943. 1943 1943
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.51
US$ 29.96 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketFörsta upplagan. 116 s. Häftad. Debutboken.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 7.62
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1953. Originalupplaga. 78, (1) sidor. Häftad.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.16
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1951. 62, (3) sidor. Häftad. Bra skick.

Revista Litoral No. 106/108, 1980-81, POESIA SUECA CONTEMPORANEA (Primera entrega):: Sobre poesía sueca; EDITH SÖDERGRAN; ELMER DIKTONIUS; GUNNAR BJÖRLING; RABBE ENCKELL; PÄR LAGERKVIST; ARTUR LUNDKVIST; HARRY MARTINSON; GUNNAR EKELÖF; KARIN BOYE; HJALMAR GULLBERG; ERIK BLOMBERG; ERIK LINDEGREN; BERTIL MALMBERG; MARIA WINE; ELSA GRAVE; PETER WEISS; Punto Final; COLOFON DEL ANTOLOGO Y TRADUCTOR
Artur Lundkvist; EDITH SÖDERGRAN; ELMER DIKTONIUS; GUNNAR BJÖRLING; RABBE ENCKELL; PÄR LAGERKVIST; ARTUR LUNDKVIST; HARRY MARTINSON; GUNNAR EKELÖF; KARIN BOYE; HJALMAR GULLBERG; ERIK BLOMBERG; ERIK LINDEGREN; BERTIL MALMBERG; MARIA WINE; ELSA GRAVE; PETER WEISS; JOSE MARIA AMADO; Francisco J. Uriz
Published by Litoral.
- Softcover
Seller: Alcaná Libros, Madrid, SpainAlcaná Libros
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 13.75
US$ 46.09 shippingShips from Spain to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to baskettapa blanda. Condition: Bien. Poesía.(82-1) Litoral. Málaga. 23 cm. Encuadernación en tapa blanda de editorial ilustrada. (=3329659=) JM47.
Published by Norstedts 2004. 2004 2004
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.77
US$ 29.96 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket245 s. Förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget skadat baktill. Inledning och urval av Ingvar Holm.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 10.88
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1955. 232, (1) sidor. Häftad. Exlibris. Omslag av Gösta Kriland.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 10.88
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketP. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1960. Originalupplaga. 113, (1) sidor. Häftad.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.76
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1951. Originalupplaga. 20,5x14 cm. 62, (2) s. Häftad med tryckt omslag. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalen. Fint ex. Proveniens: Ingemar Leckius och med hans namnteckning ("Ingemar Gustafson") på främre omslagets verso.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.76
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1943. Originalupplaga. 19,5x13 cm. 111, (4, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Det överdimensionerade omslaget är något veckat i nedre marginalerna. Svagt diagonalt veck på bakre omslag, invid övre hörnet. Liten bokhandelsstämpel på bakre omslag. Fint ex. Debutboken.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.60
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketNorstedts Förlag, Stockholm 2004. 245, (7) sidor, inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.60
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketP. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1965. 72, (2) sidor. Häftad. Gott skick. Omslag av Lars Berggren.
Published by Norstedts 2018. 2004 2018
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.39
US$ 29.96 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket449 s. Häftad. Omslaget med lätta bruksspår.
Published by Dedikation till Göran Palm: Göran/ till minne/ av/ Paradiset/ i november 81 1981
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 38.08
US$ 16.71 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketFörfattarförlaget. 1981. Häftad. 134 (2) sidor. Mycket gott skick.
Published by Nirstedts 2021. 2021
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 25.02
US$ 29.96 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket77 s. Förlagsband. Förlagsny.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 16.32
US$ 25.35 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1949. Originalupplaga. 140, (1) sidor. Häftad.

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.57
US$ 34.57 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm: Författarcentrum, 1968. (6) s. Vikt folder. 24,5 x 11 cm.*Foto av Lütfi Özkök.[#\133437].
Fjorton röster om Elsa Grave.
(Grave, Elsa) - Hallind, Kristina - Lilja, Eva - Wieslander, Anna - Åhslund, Anna Pia
Published by Ellerströms 2018. 2018
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 29.92
US$ 29.96 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketHäftads. Förlagsny.
Published by Dedikation till Ingrid Arvidsson: Till/ Ingrid/ efter alla dessa/ decader/ tusen tack/ för denna/ snöiga marskväll/ 1976 från Elsa 1972
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 65.27
US$ 16.71 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketNorstedts. Stockholm. 1972. Häftad. 61 (3) sidor. Gott skick.
Published by Dedikation: Till Gudrun Lassgård/ med tack för hjälpen/ med denna bok/ från/ förf,. 1949
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 65.27
US$ 16.71 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag. Stockholm. 1949. Häftad. 140 (4) sidor. Lätt nött.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 48.96
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Norstedts, 1958. Originalupplaga. 22,5x14 cm. 59, (3, 2 blanka) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Cecilia Grave-Nyman. Reva vid rygghuvudet. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna och har några små mörka prickar. Diktsamling från Graves s. k. andra period, då hon var kopplad till L…undaskolan. Dedikation med teckning av en fågel samt blomma: "Till Mikaela och Ingemar [Leckius] med varm hand från Törnskatan Själv på Blomstervången".

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 54.40
US$ 14.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Norstedts, 1966. Originalupplaga. 20,5x13 cm. 151, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Karl-Erik Forsberg. Ouppskuren. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna samt vid hörnen. Fint exemplar av Graves tredje och sista roman, som bl. a. behandlar konflikten mellan moderskapets plikt…er och utlevandet av den sexuella lusten, ett av hennes centrala teman. Dedikation: "Till Bengt-Arne P. med familj / med tack för Fästningsbesöket 29/11 -66 från Elsa G." Mottagare var Bengt-Arne Person (1927-2019), antikvarie, chef för Hallands kulturhistoriska museum i Varberg, som troligen visat Varbergs Fästning för Grave, som själv bodde utanför Halmstad vid tiden för dedikationen.
Published by Elsa Grave har själv målat Krilands teckning på omslaget. Röd klänning och rött hår, allt detta framgår i den fina dedikationen. Dedikation: Till/ Ingrid och/ Karl-Axel med/ Krilands teckning i ny/ påskklänning/ från/ förf. 1955
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 130.55
US$ 16.71 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag. Stockholm. 1955. Häftad. 232 (4) sidor. Gott skick.
Published by Dedikation till författaren Ingrid Arvidsson: Till Ingrid i dec. 1982/ Nu vill jag passa på/ och tacka dej för/ mycket förflutet bl.a/ i Gamla Stan på/ 40 talet i senare/ genom decanerna/ och att vi åter/ strömmat samman/ ja, varmt tack/ för senast ini-/ från/ Elsa/ "I medvetandet/ finns, Kanske/ hemliga rum/ som vi hittills försummat"./ Se vidare sid 94 1982
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 130.55
US$ 16.71 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketP. A. Norstedt & Söners Förlag. Stockholm. 1982. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag. 183 (5) sidor. Gott skick.