Oedman Johan (14 results)
Published by Norst 1995
- Hardcover
Seller: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Swedenantikvariat sacher
Contact seller4-star sellerCondition: Used - Fine
US$ 35.41
US$ 16.78 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
imo. Condition: Fine.
Published by Norstedts 2007. 2007
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 15.80
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Andra upplagan, andra tryckningen. XV, 634, 33 s. Illustrerad. Häftad. Inlagan något gulnad, prislapp på baksidan.
Published by Stockholm 1990 1990 1990
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.34
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
X, 263, (5) s. Häftad.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Prisma, Stockholm 1998. 634 sidor, häftad. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.62
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1995. 634 sidor + register. 2 volymer, förlagsband med skyddsomslag. Något nötta omslag.
Published by Norstedts 1995. 1995 1995
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.97
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
XVI, 298, 33; XII, 299--634, 33 s. Illustrerade. Förlagsband, skyddsomslagen med bruksspår. Första boken med förstrykningar i blyerts.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 16.34
US$ 25.46 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
AWE/Gebers, Stockholm 1983. 199 sidor. Häftad. Gott skick.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 27.24
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Stockholm, Norstedts, 1995. 8:o. XV,+ (blank),+ 298,+ 33; XI,+ (blank),+ 299-634,+ 33 s. Förlagsband med skyddsomslag. Två volymer. Skyddsomslagen med smårevor. Hardcover / Hardback.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 41.95
US$ 34.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Så Til thess Natur, Art och Beskaffenhet Under Fred och Feigd I Gamla urminnes Tider Under Danska Regeringen, Som til thess nu warande Tilstånd Sedan Thet kom, genom Freds=Fördrag Under Sweriges Crono, Både Hwad Inbyggarnes Wäsende, Handel ock Näring i alla Stånd widkommer, som ock alla the Märckwärdigheter, man kunnat på alla O…rter i hwart Siäl utur dystra Mörckret upleta ock nu i Dagsliuset bringa, efter mångas åstundan. Facsimiltryck utfördt å Ture Malmgrens boktryckeri Uddevalla 1910. (7),v,(4),323,(11) s. + utvikbar karta. Förlagets vita klotband med dekor i guld på rygg och främre pärm. Något tummade pärmar. Spricka upptill i främre falsen. 22 x 15 cm.*Faksimil i 100 numrerade exemplar av Stockholmsupplagan från 1746. Detta ex. nr 76 har tillhört Fabriksmästare A.H. Rosenberg, Göteborg.[#\67939].
Language: Swedish
Published by Lars Salvius, Stockholm 1746
- Hardcover
- First Edition
Seller: Thulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918, Molndal, , SwedenThulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Good
US$ 238.41
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Half leather. Condition: Good. 1st Edition. Så Til thess Natur, Art och Beskaffenhet Under Fred och Feigd I Gamla urminnes Tider Under Danska Regeringen, Som til thess nu warande Tilstånd Sedan Thet kom, genom Freds=Fördrag Under Sweriges Crono, Både Hwad Inbyggarnes Wäsende, Handel ock Näring i alla Stånd widkommer, som ock all…a the Märckwärdigheter, man kunnat på alla Orter i hwart Siäl utur dystra Mörckret upleta ock nu i Dagsliuset bringa, efter mångas åstundan. Stockholm, Lars Salvius 1746. 8:o. (20),200,301-08, (ark N5 felpaginerat) 209-377,(7) s, Namnägarstämpel på titelbladet. 18 x 11 cm. den separata kartan saknas i detta exemplar. Samtida nött kalvskinnband, Ryggen och yttre falsar nötta. titelblad med liten lagning utan textförlust.

Published by Stockholm, L. Salvius 1746. 1746 1746
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 238.09
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(20), 377, (7) s. + 1 utvikbar graverad karta. Träsnitt i texten. Lite renoverat samtida halvfranskt band, nya för- och eftersättsblad. TYVÄRR SAKNAS KARTAN I DETTA EXEMPLAR! Huvudsakligen fint skick inuti.
More imagesPublished by Stockholm, L. Salvius 1746. 1746 1746
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 689.20
US$ 30.09 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
(20), 377, (7) s. + 1 utvikbar graverad karta. Träsnitt i texten. Samtida halvfranskt band, lite nött. Försättsblad med äldre handskrivet register. Huvudsakligen ett fint exemplar.
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 98.07
US$ 28.93 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Uddevalla, Ture Malmgrens boktryckeri, 1910. (7),+ V,+ (7),+ 4-323,+ (6) s.+ en utvikbar karta. Nära samtida grönt hkbd, något blekt guldornerad rygg. Fint exemplaret av facsimileupplagan, originalet utkom i Stockholm 1746. Hardcover / Hardback.

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 1,917.78
US$ 34.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Så Til thess Natur, Art och Beskaffenhet Under Fred och Feigd I Gamla urminnes Tider Under Danska Regeringen, Som til thess nu warande Tilstånd Sedan Thet kom, genom Freds=Fördrag Under Sweriges Crono, Både Hwad Inbyggarnes Wäsende, Handel ock Näring i alla Stånd widkommer, som ock alla the Märckwärdigheter, man kunnat på alla O…rter i hwart Siäl utur dystra Mörckret upleta ock nu i Dagsliuset bringa, efter mångas åstundan. Stockholm, Lars Salvius 1746. 8:o. (20),377,(7) s. + utvikbar karta. Samtida helt kalvskinnband, rikt gulddekorerad rygg. Ryggen och yttre falsar något nötta. Pärmar med yttre förgylld ram, inre blindpressade ramar (spegeltyp). Blindpressad dekor på pärmarnas kanter. Två små insektsskador på bakre pärm i nedre kant. Marmorerade snitt och marmorerade försättsblad. Delvis med smal bläckrand (2 mm) i övre kant första 20 sidor samt på kartan. Pappersförlust i marginalen sidan 95/96. Delvis med brunfläckar. Namnteckning och tillskrift på främre pärms spegel. Namnteckning på dedikationsblad. 18 x 11 cm.[#\63085].