Tiselius Carl (16 results)

Author

Refine your search

  • Books (16)

to

Custom price range (US$)

to

    • Published by Göteborg 1935

      • Softcover

      Seller: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Swedenantikvariat sacher

      4-star seller
      Contact seller

      Condition: Used - Very good

      US$ 19.08

      US$ 16.78 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      hft. Condition: Very Good.

    • Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust

      4-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 13.63

      US$ 25.47 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1935. (8), 398 sidor, häftad. 25,5x19,5 cm. Något nött omslag. Illustrerad.

    • Seller: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SwedenAntikvariat Röde Orm

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 16.35

      US$ 25.47 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1935. Häftad med något kantsötta omslag. 398 sid. Samt med en utvikbar karta. Boken är i gott skick.

    • Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust

      4-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 16.35

      US$ 25.47 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Elanders Boktryckeri, Göteborg 1924. 151 sidor. Klotryggband. Gott skick.

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 8.40

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      En återblick intill tiden för Swenska ostindiska compagniets tillkomst. Föreningens Göteborgs sjöfartsmuseum publikation N:r 3. Göteborg 1931. 24 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Omslaget med veck och diskret lagad spricka i nederkant på baksidan och framsidan. 20,5 x 13,5 cm.[#\133029].

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 11.99

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      En återblick intill tiden för Swenska ostindiska compagniets tillkomst. Göteborg 1931. 24 s. Illustrerad. Klammerhäftad. 20,5 x 13,5 cm.*Föreningens Göteborgs sjöfartsmuseum publikation N:r 3.[#\60082].

    • Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust

      4-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 21.81

      US$ 25.47 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1935. (8), 398 sidor, halvklotband, främre omslag medbundet. 25x19,5 cm. Bra skick.

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 17.99

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Göteborg 1924. 151 s. + 1 pl. Illustrerad med teckningar av CT Holmström. Bunden oskuren med bevarat omslag i ett samtida marmorerat pappersband. Längsgående ryggtiteletikett av papper. Missfärgade försättsblad. Exlibris Gustaf Berndtsson (som troligen bundit boken själv). 20 x 13,5 cm.*Berthelius, Bohuslänsk samling 3300.[#\129

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 17.99

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Göteborg 1924. 151 s. + 1 pl. Illustrerad med teckningar av CT Holmström. Bunden med främre omslag i ett samtida halvklotband. Ryggtitel i guld. Exlibris Karin och Herbert Jacobsson. 19 x 13 cm.*Berthelius, Bohuslänsk samling 3300.[#\112333].

    • Condition: Used

      US$ 32.71

      US$ 25.47 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Walter Ekstrands Bokförlag, Lund 1980. VIII, 257 (1) + VIII, 326 (4) sidor. Häftad. 25,5x19 cm. Gott skick. Facsimile av 1926 års upplaga.

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 35.98

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Bidrag till gårdarnas och släkternas äldre historia. Senare delen. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1927. VIII,326 S. Rikt illustrerad. Senare linneklotband med ryggtiteletikett i skinn. Övre färgat snitt. Namnstämpel i överkant på titelbladet. Främre omslaget medbundet, detta med lite tejpmärken i innerkant. 25 x 19

    • More images

      Language: Swedish

      Published by Förlagsaktiebolaget Västra Sverige., Göteborg 1925

      • Softcover
      • First Edition

      Seller: Thulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918, Molndal, , SwedenThulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used - Good

      US$ 417.28

      US$ 28.94 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Wrappers as published. Condition: Good. 1st Edition. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg. Göteborg, Elanders, 1925. XXVI (XXV utgöres av en delvis utvikbar karta), 268, (1) s. 247 illustrationer, helsides och vignetter, i svart-vitt och färg. Häftad och oskuren. Dedikation på främre omslags insida "Vännen S. Aberstén ti

    • More images

      Language: Swedish

      Published by Förlagsaktiebolaget Västra Sverige., Göteborg 1926

      • Softcover
      • First Edition

      Seller: Thulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918, Molndal, , SwedenThulin&Ohlson AntiqBookseller Since 1918

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used - Good

      US$ 596.12

      US$ 28.94 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Wrappers as published. Condition: Good. 1st Edition. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige. Göteborg, Elanders Boktryckeri Aktiebolag, 1926-7. VIII, 257 s. + VIII,326 s. Illustrerade. 2 häftade volymer. Dedikationer på insidan i båda volymernas främre omslag från författaren C.A.Tiselius till S. Aberstén.

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 95.94

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Bidrag till gårdarnas och släkternas äldre historia. Förra - senare delen. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1926-27. VIII,257,VIII,326 s. Rikt illustrerad. Halvskinnband med fyra upphöjda bind. Omslag medbundna. Tillskrift på främre omslagens insidor. Något nött rygg. Nr 65/100 och 65/100 exemplar på särskilt papper.

    • Condition: Used - Very good

      US$ 207.15

      US$ 28.94 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Condition: Very Good. Göteborg, Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1926-27. 8:o. (2),+ VIII,+ 257; (2),+ VIII,+ 326 s. Lätt nötta vinröda halvmarokängbd med rödstänkta snitt och medbundna främre omslag (Ivar Hanssons bokbinderi). Ryggarna lite blekta. Andra delen med författarens namnteckning på omslaget. Med Hans Rhodins och N

    • Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB

      5-star seller
      Contact seller

      Condition: Used

      US$ 263.84

      US$ 34.73 shipping 
      Ships from Sweden to U.S.A.

      Quantity: 1 available

      Bidrag till gårdarnas och släkternas historia. Göteborg 1925. 4:o. Illustrerad. XXVI,268,(2) s. Bunden med: - Bohusläns märkligare gårdar. Bidrag till gårdarnas och släkternas historia. Förra - senare delen. Göteborg 1926-27. 4:o. Illustrerad. VIII,257;VIII,326 s. Originalskinnband med inre denteller. Marmorerade snitt. Nött och