Weibull Curt (45 results)

Published by Natur och Kultur 1934
- Hardcover
- First Edition
Seller: Book House in Dinkytown, IOBA, Minneapolis, MN, U.S.A.Book House in Dinkytown, IOBA
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 15.00
US$ 6.50 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Very Good. No Dust Jacket. First Edition. Text in Swedish. 259pp, frontis of Queen Christina [Kristina]. Binding sturdy, text very good+. 3/4 blue leather, rubbed at corners and joints; five raised bands, also showing rubbing; gilt titling still bright. Marbled paper also slightly rubbed. NO DJ perhaps as i…ssued. NOT ex-lib. Due to the size/weight of this book extra charges may apply for international shipping. Ships same or next business day from Dinkytown in Minneapolis, Minnesota.
Language: Swedish
Published by Natur Och Kultur 1966
- Hardcover
Seller: Friends Of Bridgeport Public Library, Bridgeport, CT, U.S.A.Friends Of Bridgeport Public Library
Contact seller4-star sellerCondition: Used - Good
US$ 19.50
US$ 4.99 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Good. Dust Jacket Condition: Fair. Lovely vintage copy, printed in 1966. Dust jacket shows wear but book itself is in very nice condition. In Swedish.
Published by Norst 1970
- Hardcover
Seller: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Swedenantikvariat sacher
Contact seller4-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 11.99
US$ 16.78 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
imo. Condition: Very Good.

Language: German
Published by Göteborg, Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället. 1974
- Hardcover
Seller: Antiquariat Thomas Haker GmbH & Co. KG, Berlin, GermanyAntiquariat Thomas Haker GmbH & Co. KG
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 17.93
US$ 17.36 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Paperback. Condition: Gut. 43 S. Guter Zustand. Bibliotheksexemplar mit Stempeln und Signatur auf Einband. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 200.
- Softcover
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Svenska Bokförlaget, Stockholm 1966. 186 pp. Soft cover. Fine condition.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 8.18
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
C. W. K. Gleerups Förlag, Lund 1949. 254 sidor, häftad med skyddsmslag.

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Något nött och snedläst. Dedikation: "Olle Hedberg med hjärtlig hälsning från vännen förf." Särtryck ur Scandia, Bd 29. Lund 1962. 8:o. Sid. 197-326.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Natur och Kultur, 1936. 22x15 cm. 166, (1, 1 blank) s. + plansch. Samtida brunt halvklotband med förgylld ryggtitel och marmorerade pärmpapper. Omslag ej medbundet. Namnteckning samt exlibris för arkeologen Åke Ljungfors. Övre pärmhörnen aningen tilltryckta. Fint ex.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.08
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Natur och Kultur, Stockholm 1931. 255 sidor. Klotryggband, omslag medbundna. Gott skick.

- Softcover
Seller: Auf Buchfühlung, Essen, , GermanyAuf Buchfühlung
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.29
US$ 104.18 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Broschiert. Condition: Akzeptabel. 3rd Revised edition. 186 Seiten Normale Lese- und Lagerspuren. Einband etwas abgegriffen, Kanten leicht bestoßen. Einband jedoch gelöst. Eignername im Vorsatz. M-A 9780854470655 Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 386.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
C. W. K. Gleerups Förlag, Lund 1923. 6, 34 sidor. Häftad. Gott skick.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 17.44
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Häftad, tryckta omslag. Gott skick. Förstrykningar i blyerts. Lund, C. W. K. Gleerups förlag, 1922. 8:o. [vi] s. (första bladet tomt) + 90 s. (sista bladet tomt).
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 7.20
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Föreläsning vid invigningen av rikssalen i Kronhuset den 17 maj 1957. Göteborg 1959. 42,(1) s. Illustrerad. Trådhäftad. Lätt fläckat främre omslag. Märke efter borttagna gem i övre kant på de inledande sidorna. 21 x 15 cm.[#\109794].

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 27.26
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Natur och Kultur, 1931. 22x14,5 cm. 255, (1) s. + porträttplansch. Samtida grönt halvfranskt band med förgylld ryggtitel och upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och försättsblad, övre guldsnitt. Omslag samt ryggremsa medbundna. Med karl Mellanders exlibris. Ryggen något blekt. Ryggen och övre pärmhörnen aningen nött…a. Fint ex. Med ett tidningsurklipp rörande Curt Weibull infäst på bakre försättsblad, samt ett vykortsliknande porträtt av Christina monterat på bakre innerpärm.

Bismarck och krigsutbrottet 1870. [Föreläsningar vid Göteborgs Högskola den 15, 19 och 22 okt. 1943]
Published by Stockholm., Bonnier 1944
- Softcover
Seller: Rotes Antiquariat, Berlin, , GermanyRotes Antiquariat
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 23.84
US$ 52.09 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
119 S. 8°, OKart. Aus dem Nachlass von Max Seydewitz (1892 ? 1987), mit Ex libris Stempel und handschriftlichen Besitzvermerk. - Rücken mit Einriss, Schnitt unsauber, sonst guter Zustand. 450 gr.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.59
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Särtryck ur Scandia. Sid. 5-18 (u.å.). Klammerhäftad utan omslag. Dedikation till Gunnar Löfdahl på titelbladet. 22,5 x 15,5 cm.[#\11292].
Published by Natur och Kultur 1931 1931 1931
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 31.62
US$ 30.10 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
260 s. + 1 plansch. Halvklotband, marmorerade snitt, något nött guldornerad titeletikett i skinn, medbundna omslag (Hedberg). Exlibris i form av vapensköld.

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Föreläsning vid invigningen av rikssalen i Kronhuset den 17 maj 1957. Göteborg 1959. 42,(1) s. Illustrerad. Trådhäftad. Försättsblad delvis gulnat av ilagt tidningsurklipp. 21 x 15 cm.[#\139795].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
En fransk diplomat berättar. Norstedts 1970. 155 s. Originalklotband med skyddsomslag. 21,5 x 14 cm.[#\38364].

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Föreläsning vid invigningen av rikssalen i Kronhuset den 17 maj 1957. Göteborg, Oscar Isacsons Boktryckeri, 1957. 42,(1) s. Illustrerad. Trådhäftad. 21 x 14,5 cm.[#\141098].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Ingår i: Inbjudning till den akademiska högtidlighet vid Göteborgs högskola varvid (.) Karl Oskar Harald Hagendahl installeras i sitt ämbete. Göteborg 1938. vi,22 s. Klammerhäftad. Ur Erik Lönnroths bibliotek. Tillskrift med bläck "C. Weibull" i övre hörn på främre omslag. Litet veck på nedre hörn, främre omslag. 24 x 17 cm.*Göt…eborgs högskolas årsskrift XLIV 1938:2.[#\137438].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Göteborgs Högskolas årsskrift XLIV 1938:2. Göteborg 1938. VI,22 s. Klammerhäftad. 24 x 17 cm.[#\43711].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Särtryck ur Scandia, Bd 29. Lund 1962. 129 s. Trådhäftad. Liten skada vid ryggens huvud. Vikta hörn, reva i bakre omslag. Dedikation. 24 x 17 cm.[#\21350].

Language: German
Published by Göteborg, Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället, 1974
- Softcover
Seller: Antiquariat Alte Seiten - Jochen Mitter, Göttingen, GermanyAntiquariat Alte Seiten - Jochen Mitter
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 26.83
US$ 46.30 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
kt. 2, unbeschnitten. 43 S., (Acta Regiae Societatis Scientiarum et Litterarum Gothoburgensis, Haumaniora 10) Wegen der EPR-Bestimmungen liefern wir nicht nach Bulgarien, Dänemark, Estland, Griechenland, Irland, Litauen, Luxemburg, Malta, Kroatien, Polen, Portugal, Rumänien, Schweden, Slowakei, Slowenien und Ungarn. Sprache: Deu…tsch Gewicht in Gramm: 96.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 14.39
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Särtryck ur Scandia 1953-1954. Lund 1954. Sid. 164-194. Klammerhäftad. Kort hälsning "Från förf." på insidan av främre omslag. Ur Erik Lönnroths bibliotek. Tillskrift med bläck "C. Weibull" i övre hörn på främre omslag. 24 x 17 cm.[#\137436].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 14.39
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Göteborg 1950. xii,27 s. Trådhäftad. Med Erik Lönnroths namnteckning i blyerts på främre omslag. Litet veck i kanten på bakre omslag och sista bladet. 24 x 17 cm.[#\137881].

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 21.81
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. 1Stockholm, Svenska Bokförlaget/ Bonniers, 1966. 8:o. 186 s. Häftad och oskuren, med tryckt omslag. Den engelska översättningen utfördes av Alan Tapsell. Softcover / Paperback.
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 27.26
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Lund, CWK Gleerup, 1922. 8:o. (4),+ 88 s. Understrykningar med röd krita och med talrika blyertsanteckningar i marginalen. Häftad och oskuren, med omslaget löst. Från Alf Åbergs bibliotek med hans namnteckning. Softcover / Paperback.
Seller: Redins antikvariat, Enköping, , SwedenRedins antikvariat
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.84
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Gbg 1966. 190 pages. Soft covers.[#7828].
Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 32.71
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Lund, C. W. K. Gleerups Förlag, 1923. 8:o. 34 s. Häftad och oskuren. Dedikation till Gunnar Ekholm, dennes understrykningar och anteckningar samt anteckningar på löst blad. Mats P. Malmers namnteckning. Softcover / Paperback.