imo. Condition: Fine. med ded.
Tryckta omslag, lätt nött, rest av klisterlapp på bakre omslaget. Dedikation till Nils Afzelius. Särtryck ur Pontus Wikner 1837-1937. U.o.o.å. 8:o. Sid. 119-30.
Esaias Edquist, Upsala 1880. 38 sidor. Häftad. Något nött.
Uppsala; Edquist & Berglund, 1865. 8:o. 32 s. Senare enkelt marmorerat pappband med maskinskriven titeletikett på främre pärm. Exlibris (Bengt Redell). Omslaget medbundet. Obetydlig fläck på främre omslaget. Svag marginalfläck på s. 26 och framåt. Litet hål i yttre marginalen på sista bladet. Fint ex. Med Erik Marcks von Würtembergs namnteckning på främre omslag.
Language: Swedish
Published by Kessinger Publishing, 2010
ISBN 10: 1167027876 ISBN 13: 9781167027871
Seller: California Books, Miami, FL, U.S.A.
Condition: New.
Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm 1913. 174 sidor. Görlagets klotband. Gott skick.
Första upplagan. Ngt senare halvklotband, marmorerade pärmpapper, omslagen medbundna, svag fuktrand i inre övre hörnet av sista två bladen, gott skick. Stockholm, Iwar Haeggströms boktryckeri, 1871. 8:o. 160 s.
Upsala 1872. 58 sidor. Häftad. Sprucken rygg.
P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1869. 147 sidor. Häftad. Namnteckning. Något nött omslag.
Lundequistska Bokhandeln, Uppsala 1881. 80 sidor. Häftad. Något nött.
Lundequistska Bokhandeln, Uppsala 1888. (6), 181 sidor. Halvklotband.
Upsala 1880. 47 sidor. Häftad. Gott skick.
(4), 599; (2), 741, (3) s. Förlagets klotband. (Skrifter 11-12.).
Language: Spanish
Published by Kessinger Publishing, LLC, 2010
ISBN 10: 1160266980 ISBN 13: 9781160266987
Seller: moluna, Greven, Germany
Condition: New. KlappentextrnrnThis scarce antiquarian book is a facsimile reprint of the original. Due to its age, it may contain imperfections such as marks, notations, marginalia and flawed pages. Because we believe this work is culturally important, we have.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Häftad, tryckta omslag. Mycket gott skick. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1943. 8:o. viii + 236 s. Med käll- och litteraturförteckning och personregister.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Stänkt pappersband, röd ryggtiteletikett i skinn, båda tryckta omslagen medbundna, främre omslag ngt solkat. Fint exemplar. Exlibris: Nils Lundqvist. Upsala, Esaias Edquist, 1880. 8:o. 48 s.
Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm 1889. (4), 334, (1), 294, (1) sidor. Klotband.
Förlagets röda hfrbd, båda omslagen medbundna (Carl Svensson, Wexiö). Fint exemplar. Dedikation från förläggaren till redaktören på Aftonbladet. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag, 1869. 8:o. [iv] + 148 s.
Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm 1889. (4), 334, (1), 294, (1) sidor. Halvskinnband. Exlibris (Nils Personne).
Första upplagan. Samtida halvfranskt band, slät guldornerad rygg, enstaka lagefäckar, fint exemplar. Stockholm, Iwar Hæggströms boktryckeri, 1872. 8:o. 244 s.
Trevligt marmorerat pappersband i fint skick. Stockholm, Evangeliska forsterlandsstiftelsens förlags-expedition, 1902. 8:o. 16 s.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Wøldike, København 1971. 98 sider. Heftet med orig. omslag. Med brugsspor.
Predikan hållen inför Upsala högre elementarläroverks ungdom Mikaelidagen 1871. Andra uppl. Edquist & Berglund, Upsala 1872. 30 s. Namnteckning samt mörknad kant främre omslag. 2 vikta hörn. 23 x 15 cm.[#\16678].
I urval utgivna af Karl Warburg. Med förf:s porträtt i stålgravyr. Stockholm: Lamm, 1888. xvi,280 s. Dekorerat originalklotband. Låneficka bakre spegel. Stämpel på titelblad. Namn på försättsblad (Anna Krüger). Exlibris Göteborgs Idun. Nött vid ryggens huvud och fot. Bakre pärm lätt fläckad. 22 x 15,5 cm.[#\86758].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Fyra populära föreläsningar hållna i Stockholm 1868. Norstedts. Uppsala 1869. Nött samtidahalvklotband. Ryggtext saknas. Bruntonat titelblad. 22 x 14 cm.[#\23120].
Tvenne föreläsningar, hållna i Upsala vårterminen 1872. Esias Edquist 1872. 58 s. Trådhäftad. Nött, lagat bakre omslag med revor och viss papperförlust. 22,5 x 14,5 cm.[#\83640].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Fjerde upplagan. F.& G. Beijers förlag, Stockholm 1893. 204 sid. Förlagets klotband, gulddekorerad främre pärm och rygg. Tillskrift. 19 x 14 cm.[#\19286].
I urval utgivna af Karl Warburg. Med förf:s porträtt i stålgravyr. Stockholm, Oscar L. Lamms Förlag, 1888. 8:o. Porträtt, xvi,280 s. Samtida nött rött halvskinnband. Något blekt gulddekorerad rygg med fem upphöjda bind. Namnteckning Ellen Taube Julafton 97 på första blanka bladet. 21,5 x 15,5 cm.[#\127957].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Fyra populära föreläsningar hållna i Stockholm 1868. Norstedts. Uppsala 1869. Blått dekorerat originalklotband, nött vid ryggens huvud och fot. Etikett på främre pärms spegel. Namnteckningar och nummer på försättsblad. 20,5 x 14 cm.[#\106163].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
med särskildt afseende på D:r L.Büchners "Kraft och Materia". Iwar Haeggströms Boktryckeri, Stockholm 1870. IV,336 s. Halvklotband.(Erik Ewerlöfs Bokbinderi, Söderhamn). Fläckigt titelblad. Första och sista 15 sidorna har spår av fuktskada. Två namnteckningar i blyerts på tielbladet. 19 x 13 cm.[#\16943].