William Barkell (20 results)

Published by Sällskapet Bokvännerna, (Stockholm) 1950
- Hardcover
- First Edition
Seller: Oak Knoll Books, ABAA, ILAB, NEW CASTLE, U.S.A.Oak Knoll Books, ABAA, ILAB
Contact seller5-star sellercloth-backed boards. tall 12mo. cloth-backed boards. 53, (3) pages. First edition, limited to 600 copies. (S-K 7161). See original bindings by Barkell on three of the books in this collection. With the Randeria bookplate. Bookbinding (illustrator).

Language: Swedish
Published by Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1951
- Softcover
- First Edition
Seller: Gurra's Books, Hemse, SwedenGurra's Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 29.69
US$ 13.83 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSoft cover. Condition: Very Good. No Jacket. 1st Edition. Cover very slightly worn, darkened and soiled with creases to front and back bottoms. Underlining in tp. 142 pages plus ca 75 pages with photos. 12mo. Swedish.
Published by Stockholm 1956 1956 1956
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 19.09
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket60, (4) s. Illustrerad. Häftad, ouppskuren. Bokvännens bibliotek nr 11.
Published by Stockholm 1952. 1952 1952
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 20.18
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket56 s. Häftad. Upplaga 600 ex. (Bokvännens småskrifter 8).
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 27.26
US$ 14.99 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bokvännerna, 1968. (Bokvännens Bibliotek nr 82). 74, (1, 1 blank) s. Illustrerad. Originalklotryggband. "Boken har tidigare utkommit som nr 8 i Bokvännens Småskrifter 1952 under titeln Om bokvård, som nr 11 i samma serie 1956 med titeln Om bokvård och renovering samt ingått som en del i författarens Om bokband 1959 (B…okvännens Bibliotek nr 46). Texten har för varje gång översetts och utökats." (S. 4).
Published by Stockholm 1959. 1959 1959
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 31.63
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket192 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med transparent skyddsomslag. Insidan främre pärm med ex libris. Lätt snedläst. (Bokvännens bibliotek 46).
Published by Stockholm 1968 1968 1968
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 31.63
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket74 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Exlibris. (Bokvännens bibliotek 82).
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.00
US$ 34.59 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketFrån en bokbindares verkstad. Sällskapet Bokvännerna 1952. 53,(3) s. Trådhäftad. Ouppskuren. 20 x 11,5 cm.*Bokvännens småskrifter nr 8. Tryckt i 600 ex. Ur bokbindare Nils Lindes bibliotek.[#\138437].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.00
US$ 34.59 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketFrån en bokbindares verkstad. Sällskapet Bokvännerna 1952. 53,(3) s. Trådhäftad. Namnteckning i bläck på insidan av främre omslag. Liten pappersförlust vid ryggens huvud. Små sprickor i ytterfalsar vid ryggfot. 20 x 11,5 cm.*Bokvännens småskrifter nr 8. Tryckt i 600 ex.[#\3452].

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 12.00
US$ 34.59 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketFrån en bokbindares verkstad. Sällskapet Bokvännerna 1956. Illustrerad. 63 s. Trådhäftad. (Bokvännens småskrifter 11.) 19,5 x 11,5 cm.[#\3959].
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 32.72
US$ 16.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketBokvännerna. Stockholm. 1959. Inbunden i förlagets klotryggsband. 190 (1) sidor. Mycket gott skick. Exlibris.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 14.40
US$ 34.59 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketBokvännerna. Stockholm 1968. 74,(1) s. Illustrerad. Originalklotryggband. Bokvännens bibliotek Nr 82. 19 x 12 cm.[#\10099].
Published by Stockholm 1956 1956 1956
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 36.54
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basket60, (4) s. Illustrerad. Häftad. Nr. 234 av 310 numrerade exemplar. Bokvännens bibliotek nr 11.
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 38.17
US$ 16.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketBonniers, Stockholm 1951. Första upplagan. Häftad. 142, (2) sidor samt 39 planschblad. Gott skick, mindre fläck på rygg.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.83
US$ 33.94 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSällskapet Bokvännerna, Stockholm 1952. 53+(3) sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i et kønt mønstret papirbind med skinner af brunt lærred og rygtitelfelt af gråbrunt skind. Exlibris. * Med dedikation fra William Barkell. ** Bokvännens Småskrifter nr 8.
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 43.62
US$ 16.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketBonniers, Stockholm 1951. Första upplagan. Häftad. 142, (2) sidor samt 39 planschblad. Gott skick, mindre fläck på rygg.

Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 54.53
US$ 14.99 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketStockholm; Bonniers, 1951. 20,5x14 cm. 141, (2, 1 blank) s. + 39 planschblad. Brunt klotband med förgylld ryggtitel. Omslaget medbundet. Fint ex. Signerad av Barkell på halvtitelbladet: "Med hälsning från förf. W. Barkell".

Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 35.99
US$ 34.59 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketBokvännerna 1959. Illustrerad. 191 s. Originalklotryggsband. Upplaga 1000 ex. 19,5 x 12 cm.*Bokvännens bibliotek 46. [#\680].
Published by Dedikation från William Barkell: Till Per Nordheim/ vännen o kollegan/ med tack för mycken/ minnesgodhet från/ förf. W Barkell. 1995
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 98.15
US$ 16.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSällskapet Bokvännerna. Stockholm. 19956 Bunden i ett enkelt pappband med fin titeletikett i skinn av Barkell. Handsignerad på bakre pärm. Bägge omslag medbundna. 59 (5) sidor. Mycket gott skick.
Published by Dedikation: Till Per Nordheim/ överlämnas/ från vännen o kollegan/ W Barkell 1951
Seller: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SwedenAntikvariat Hundörat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 130.87
US$ 16.72 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketAlbert Bonniers Förlag. Stockholm. 1951. Bunden av Marlis Egli i ett brunt klotband. Handstickade kapitäl. Bägge omslagen medbundna. 142 sidor (78 exempel på bokband) sidor. Mycket gott skick, det medbundna bakre omslaget lätt solkat. Exlibris.