Wirmark (19 results)
Published by Copenhagen: Samleren, 1981. 1981
- Softcover
Seller: Truman Price & Suzanne Price / oldchildrensbooks, Monmouth, OR, U.S.A.Truman Price & Suzanne Price / oldchildrensbooks
Contact seller2-star sellerSoft cover. Good+, corners rubbed, contents fine. Large trade paperback, 300 pp. Modern theatre. In Danish. . Many nice photos in text. Many nice photos in text. (illustrator).
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 8.72
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Almqvist & Wiksell International, 1989. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet 41). 23,5x15,5 cm. 109, (1 blank) s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Lätt, genomgående hörnveck upptill. With a Summary in English: The Struggle with Death. A Study of Strindberg's 'The Dance of Death'.

Language: Swedish
- Hardcover
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, SwedenPangloss antikvariat & text.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 8.72
US$ 20.31 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Near Fine. Carlssons, 2002. Förlagets dekorerade kartonnageband. Litet uppskavt nagg mitt i ryggens bakkant, i övergången mot bakpärmen. Pärmarna med en del helt lätta, ytliga laminatrepor av lagerhantering. I övrigt ett fräscht exemplar i mycket gott skick. 375 s. Illustrerad.

Language: Swedish
- Hardcover
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, SwedenPangloss antikvariat & text.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 8.72
US$ 20.31 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Hardcover. Condition: Near Fine. Carlssons, 2002. Förlagets dekorerade kartonnageband. Recensionsex-stämpel på övre snittet, i övrigt mycket gott skick. 375 s. Illustrerad.

Published by War Resisters' International, Brussels, Belgium 1974
- Softcover
- First Edition
Seller: Between the Covers-Rare Books, Inc. ABAA, Gloucester City, NJ, U.S.A.Between the Covers-Rare Books, Inc. ABAA
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 40.00
US$ 5.50 shippingShips within U.S.A.Quantity: 1 available
Softcover. Condition: Near Fine. First edition. Introduction by Daniel Berrigan. 40pp. Stapled pictorial wrappers. Small creases at top corner of wraps and pages, modest rubbing, near fine. Wirmark was associated with the Department of Peace and Conflict Research at Uppsala University in Sweden, and a member of the Swedish War R…esisters' International section. Wirmark visited Vietnam in 1973.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Almqvist & Wiksell International, 1989. (Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet 41). 23,5x15,5 cm. 109, (1 blank) s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Främre omslaget aningen blekt. With a Summary in English: The Struggle with Death. A Study of Strindberg's 'The Dance of Death'. Med en dedikation till P…er Rydén.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.35
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Carlsson Bokförlag, 1996. 21x13 cm. 248 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med tryckt omslag. En liten prick på övre snittet. Bra skick. Innehåll: Agneta Ekmanner och Max von Sydow: Regissör Ingmar Bergman och hans skådespelare / Leif Zern: Från avstånd till närhet / Maaret Koskinen: Att sätta-i-scen. Teatern som metafor… och tilltal i olika verk av Ingmar Bergman / Egil Törnqvist: "I min fantasi!". Subjektivt gestaltande hos I. B. / Henrik Sjögren: Bergman i Malmö 1952-58. En höjdpunkt i vår teaterhistoria. / Wirmark: I. B. och Dramatentraditionen / Rikard Loman: Svartsjuka. William Shakespeare och I. B:s vintersagor / Wirmark: I scenens brännpunkt. Dockhemmet och Vintersagan på Dramaten / Birgitta Steene: Gossen Ruda eller svensk ikon. Om I. B.:s mottagande i Sverige och utomlands / Steene: En forskningsöversikt / Koskinen: "Allting föreställer, ingenting är". Några utgångspunkter för ett jämförande forskningsprojekt om I. B., filmen och teatern / Samtal om framtidens Bergmanforskning / Selektiv Bergmanbibliografi.

Language: Swedish
Published by Almqvist & Wiksell International, Uppsala 1989
- Signed
Seller: Brazenhead Ltd, King's Lynn, United KingdomBrazenhead Ltd
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 20.72
US$ 18.31 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: 1 available
No Binding. Condition: Near Fine. No Jacket. 109pp. SIGNED AND INSCRIBED BY THE AUTHOR (in Swedish) to James (Professor JAMES McFarlane of the UEA) to ffep. Very slight marking to front wrapper o/w a fine copy. Signed by Author(s).

Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 10.90
US$ 23.15 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bl. a. om tillbyggnaden 1978. Litet genomgående stötmärke i överkant. Gott skick. Uppsala u.å. 16 sid. Illustrerad med fotografier och planer.
Professorsboken. Fyrtionio Lundakvinnor berättar.
Wirmark, Margareta - Svanborg, Catharina - Persson, Inga - Hahn-Hägerdahl, Bärbel.
Published by Carlssons 1996. 1996
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 16.35
US$ 30.10 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
223 s. Förlagsband. Fint skick. Fotografier av Ulla Montan.
Published by War Registers' International 1974
Seller: Anybook.com, Lincoln, United KingdomAnybook.com
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Good
US$ 30.05
US$ 18.24 shippingShips from United Kingdom to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Good. This is an ex-library book and may have the usual library/used-book markings inside.This is a pamphlet. In good all round condition. Please note the Image in this listing is a stock photo and may not match the covers of the actual item,150grams, ISBN.
Seller: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SwedenPatrik Andersson, Antikvariat.
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 21.81
US$ 15.05 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Stockholm; Carlsson Bokförlag, 1996. 21x13 cm. 248 s. Rikt fotoillustrerad. Häftad med tryckt omslag. Omslaget obetydligt nött samt med en gammal prislapp på bakre panelen. Fint ex. Innehåll: Agneta Ekmanner och Max von Sydow: Regissör Ingmar Bergman och hans skådespelare / Leif Zern: Från avstånd till närhet / Maaret Koskinen:…Att sätta-i-scen. Teatern som metafor och tilltal i olika verk av Ingmar Bergman / Egil Törnqvist: "I min fantasi!". Subjektivt gestaltande hos I. B. / Henrik Sjögren: Bergman i Malmö 1952-58. En höjdpunkt i vår teaterhistoria. / Wirmark: I. B. och Dramatentraditionen / Rikard Loman: Svartsjuka. William Shakespeare och I. B:s vintersagor / Wirmark: I scenens brännpunkt. Dockhemmet och Vintersagan på Dramaten / Birgitta Steene: Gossen Ruda eller svensk ikon. Om I. B.:s mottagande i Sverige och utomlands / Steene: En forskningsöversikt / Koskinen: "Allting föreställer, ingenting är". Några utgångspunkter för ett jämförande forskningsprojekt om I. B., filmen och teatern / Samtal om framtidens Bergmanforskning / Selektiv Bergmanbibliografi. Dedikation från någon av författarna till Richard Bark.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, , SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Carlssons Förlag, Stockholm 1996. 223, (1) sidor. Förlagsband. Foto av Ulla Montan.
Möte med Bror Hjorth.
(Hjorth, Bror) - Linde, Ulf - Wirmark, Margareta - Ehn, Märit - Sörbom, Göran - Östmar, Tommy - Boström, Hans-Olof
Published by Bildförlaget Öppna Ögon 1986 1986 1986
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 23.44
US$ 30.10 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
28,5x22 cm. 228 s. Rikt illustrerad med planscher i svartvitt och färg. Förlagets klotband med monterad pärmbild.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 7.20
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
En monografi över Hjalmar Bergmans drama. Rabén & Sjögren. Uppsala 1971. 218 s. Trådhäftad, nött omslag. 21 x 14 cm.[#\85348].
Möte med Bror Hjorth.
Linde, Ulf Wirmark, Margareta Ehn, Märit Sörbom, Göran Östmar, Tommy Boström, Hans-Olof & .
Seller: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, , SwedenAntikvariat Röde Orm
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 19.08
US$ 25.47 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bildförlaget Öppna Ögon, Stockholm 1986. Förlagets dekorerade klotband. 227 sidor. Illustrerad. Boken är i gott skick.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 9.59
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Rabén & Sjögren 1976. 8:o. Illustrerad. 286 s. Trådhäftad. Nött omslag. 19 x 12 cm.[#\113733].

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, , SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 16.35
US$ 28.94 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1989. 8:o. 109 s. Några illustrationer i sv/v. Häftad. Omslaget ställvis något blekt. Liten skada på främre omslaget utan textförlust. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet, nr. 41.) Med dedikation till Birgitta [Odén]. Softcover / Paperback.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SwedenAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 11.99
US$ 34.73 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Kvinnor i Strindbergs dramatik. Gidlunds 1988. 259,(1) s. Illustrerad. Limhäftad. 21 x 13,5 cm.[#\37927].