Fischer Leck (25 results)

Author

Refine your search

  • Books (25)

to

Custom price range (US$)

to

  • Published by Copenhagen, NYT Nordisk Forlag Arnold Busck 1949

    • Softcover

    Seller: Hammer Mountain Book Halls, ABAA, Schenectady, NY, U.S.A.Hammer Mountain Book Halls, ABAA

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 15.50

     Free Shipping 
    Ships within U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Softcover. Backstrip faintly sun-darkened; covers slightly edge-worn; otherwise very good condition. Top edge unopened. . 262p.

  • Published by Copenhagen, NYT Nordisk Forlag Arnold Busck 1947

    • Softcover

    Seller: Hammer Mountain Book Halls, ABAA, Schenectady, NY, U.S.A.Hammer Mountain Book Halls, ABAA

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 15.50

     Free Shipping 
    Ships within U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Softcover. Backstrip faintly sun-darkened; bottom edge of covers lightly worn; otherwise very good condition. Top edge unopened. . 209p.

  • Published by H. Aschehoug & Co, Oslo Norway 1940

    • Hardcover

    Seller: Between the Covers-Rare Books, Inc. ABAA, Gloucester City, NJ, U.S.A.Between the Covers-Rare Books, Inc. ABAA

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used - Very good

    US$ 19.50

    US$ 5.50 shipping 
    Ships within U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Hardcover. Condition: Very Good. Dust Jacket Condition: Very Good. In Norweign About Very good in near Very good dust jacket. Clean text with some browning on title page, dust jacket is browned; with 1" open chip on spine.

  • Condition: Used - Fine

    US$ 9.54

    US$ 17.25 shipping 
    Ships from Germany to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    OBroschur. Condition: Sehr gut. 12 S. mit Stab, Besetzung u. zahlr. Abb., geheft. blindgeprägt. OBroschur, 8°. Texte von Maxim Gorki, Rilke, Gerhard von Amyntor, August Bebel, Elfriede Brüning u. Tucholsky. Leichte vertikale Faltspur, sehr gutes Exemplar. Broschüre.

  • Published by Den Haag, Ad. M.C. Stok, (1941). 184 pp. 1941

    Seller: Antiquariaat Hortus Conclusus, Bergambacht, NetherlandsAntiquariaat Hortus Conclusus

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 7.76

    US$ 16.78 shipping 
    Ships from Netherlands to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Originele halflinnen band met stofomslag. Stofomslag en band wat beschadigd en met reparaties, maar nog een goed exemplaar. Please see description or ask for photos.

  • More images

    Language: Czech

    Published by Práce 1970

    • Hardcover

    Seller: Bookbot, Prague, Czech RepublicBookbot

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used - Fair

    US$ 4.53

    US$ 24.30 shipping 
    Ships from Czech Republic to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Hardcover. Condition: Fair. Farbtonanderung; Riss grosser als 1 cm. Nejlepsi dilo danskeho spisovatele a dramatika, nazyvaneho kdysi ,"basnikem vsedniho dne". Psychologicky roman, ktery vysel poprve v roce 1940, zachycuje osud zrale zeny z pocatku tricatych let, ktera po letech intenzivni urednicke prace a soucasne nenaplneneho

  • More images

    Language: Czech

    Published by Práce 1970

    • Hardcover

    Seller: Bookbot, Prague, Czech RepublicBookbot

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used - Fair

    US$ 4.53

    US$ 24.30 shipping 
    Ships from Czech Republic to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Hardcover. Condition: Fair. Ohne Umschlag; Leichte Risse; Farbveranderung durch Alter/Sonne. Nejlepsi dilo danskeho spisovatele a dramatika, nazyvaneho kdysi ,"basnikem vsedniho dne". Psychologicky roman, ktery vysel poprve v roce 1940, zachycuje osud zrale zeny z pocatku tricatych let, ktera po letech intenzivni urednicke prace

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 19.94

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1929. 2 oplag. 180 sider. Indbundet i et lettere amatørpræget brunt halvlæderbind med det orig. foromslag medinbundet. Stempel på forsatsbladet. Pæn.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 19.94

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1928. 1 oplag. 232 sider. Indbundet i et lettere amatørpræget brunt halvlæderbind med det orig. foromslag medindbundet. Stemepl på forsatsbladet. Pæn.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 21.53

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Mussmann' Forlag, København 2016. 4to. 156 sider. Illustrationer i farver. Orig. kartonbind. Velholdt eksemplar.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 23.93

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Friis Heintzelmanns Boghandel, Slagelse (1923). 39 sider. Heftet med orig. omslag. Ryg og kanter en smule gulnede. Ellers meget velholdt. * Leck Fischers debut.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 31.90

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woels Forlag, København 1929. 164 sider. Indbundet med orig. omslag i et lysebrunt halvlæderbind med gultryk i ryggen. Enkelt mindre plet på bundsnittet, men ellers velholdt eksemplar. * Med dødedans-vignet af Mogens Zieler på det originale foromslag.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 31.90

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woels Forlag, København 1928. 175 sider. Indbundet med orig. omslag i et lysebrunt halvlæderbind med gultryk i ryggen. Velholdt eksemplar.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 35.89

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1956. 86 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og smudsomslagi et kønt gråmarmoreret papirbind med skindforstærkede kapitæler og rygtitelfelt af skind (A. Sandgrens Bogbinderi). Exlibris.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 39.88

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1928. 175 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i et kønt gråmarmoreret papirbind med skindforstærkede kapitæler og rygtitelfelt af skind (A. Sandgrens Bogbinderi). Exlibris.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 39.88

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1936. 217 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i et kønt gråmarmoreret papirbind med skindforstærkede kapitæler og rygtitelfelt af skind (A. Sandgrens Bogbinderi). Exlibris.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 47.85

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1928. 232 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag (med vignet af Mogens Zieler) i et kønt gråmarmoreret papirbind med skindforstærkede kapitæler og rygtitelfelt af skind (A. Sandgrens Bogbinderi). Exlibris.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 47.85

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1929. 180 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag (med tegning af Mogens Zieler) i et kønt gråmarmoreret papirbind med skindforstærkede kapitæler og rygtitelfelt af skind (A. Sandgrens Bogbinderi). Exlibris.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 55.83

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1927. 166 sider. Heftet med orig. omslag. * Med dedikation, med et citat fra bogen, fra Leck Fischer på fribladet.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 55.83

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Woel, København 1928. 232 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag (med vignet af Mogens Zieler) i et elegant halvbind af gråbrunt kalveskind. Guldtrykt ejermonogram (TJ) på forpermen.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 63.81

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1932. 182 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag, smudsomslaget og begge rygstriber i et smukt halvbind af lysebrunt kalveskind med blindpræget rygdekoration (Juul-Lassen). Exlibris (Harald Pedersen).

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 71.78

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Gyldendal, København 1947. 146 sider. Originalt omslag. * * Med dedikation og indlagt brev fra Knud Sønderby til 'Ebbe den Lange' - måske en meget ung Ebbe Langberg, der jo allerede var en kendt skuespiller på dette tidspunkt.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 79.76

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Friis Heintzelmanns Boghandel, Slagelse (1923). 39 sider. Heftet med orig. omslag. Frisk eksemplar. Indlagt i elegant bogæske med rygstrykke og hjørner af brunt kalveskind (Juul-Lassen). Exlibris (Harald Pedersen). * Et herligt eksemplar af Leck Fischers debut.

  • Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: Used

    US$ 95.71

    US$ 34.08 shipping 
    Ships from Denmark to U.S.A.

    Quantity: 1 available

    Steen Hasselbalchs Forlag, København 1940. 239 sider. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og rygstribe i et smukt halvbind af lysebrunt gedeskind med rygdekoration i guld og blindtryk (Juul-Lassen). Exlibris (Harald Pedersen). * Med stor dedikation fra Leck Fischer til fru (Astrid?) Noack.

  • More images
    • Hardcover
    • Print on Demand

    Seller: Gyan Books Pvt. Ltd., Delhi, , IndiaGyan Books Pvt. Ltd.

    5-star seller
    Contact seller

    Condition: New

    US$ 71.96

     Free Shipping 
    Ships from India to U.S.A.

    Quantity: Over 20 available

    Leather Bound. Condition: New. Language: Danish. Language: Danish. Presenting an Exquisite Leather-Bound Edition, expertly crafted by the prestigious organization "Rare Biblio" with Original Natural Leather that gracefully adorns the spine and corners. The allure continues with Golden Leaf Printing that adds a touch of elegance,