Published by Gyldendal, København, 1976
ISBN 10: 8701238310 ISBN 13: 9788701238311
Seller: Hackenberg Booksellers ABAA, El Cerrito, CA, U.S.A.
3. oplag. 179 [1]p., b/w illus., original stiff wrappers.
Language: English
Published by Gyldendal, Kobenhavn, 1978
Seller: Callaghan Books South, New Port Richey, FL, U.S.A.
Soft cover. Condition: Near Fine. Very large softcover with flaps, beautiful color-illustration of watercolor rural scene on front wrapper, spine and back wrapper, 233 pages plus two-page spread with map, illustrations throughout and maps too. Thin 1/4" tear at spine top right edge. Text in Danish. Vi taler dansk, tak. Near Fine.
Published by NB-PrePress, (Copenhagen, 1987
Seller: Oak Knoll Books, ABAA, ILAB, NEW CASTLE, DE, U.S.A.
stiff paper wrappers. 8vo. stiff paper wrappers. 80 pages. Text in Danish, with one essay in English. Edited by Danish publisher and author Godfred Hartmann (1913-2001). Essays on book and newpaper typography, design and illustration. Color and black and white illustrations throughout.
Language: Danish
Published by Host And Son, Kobenhavn, 1992
ISBN 10: 8714287609 ISBN 13: 9788714287603
Seller: Marlowes Books and Music, Ferny Grove, QLD, Australia
Pictorial Hard Cover. Condition: Very Good. No Jacket. Reprint. Book is in Very good condition throughout, the only exception are a few tape marks on inside cover. Printed In Five Languages. Fully Illustrated.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Häftad. Gott skick. København, G. E. C. Gads Forlag, 1974. 8:o. 184 s. (sista bladet tomt). + 16 planscher. Med litteraturförteckning och register.
gebunden. Condition: Gut. Buch ist in gutem Zustand, geringe Gebrauchs- Alters- oder Lagerungsspuren. Gebundenes Buch mit Original-Schutzumschlag, ISBN: 8701037110 Wir senden umgehend mit beiliegender MwSt.Rechnung. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 736.
Published by Denmark
Seller: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.
How do all the visual elements of graphic design--typeface, layout, illustration, book jackets, advertising--emphasize, alter, or detract from the substance of an idea? This book is an important tool for all involved in graphic design., Danish, Year, Illust. B/W68, Illust. Color72, ISBN 8770235511, Code 1825. Softbound, Not in perfect condition., Pages 80, Size 10ö x 7ö.
Language: Danish
Published by Gyldendal, Kopenhagen, 1978
ISBN 10: 8700574619 ISBN 13: 9788700574618
Seller: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Germany
paperback. Condition: Good. Dust Jacket Condition: Leichtere Gebrauchsspuren. Godfred Hartmann: Nordsjaellandsrejsen. En lystvandring gennem. Hornbaek - Horneby - Havreholm - Esrom - Grib Skov - Fredensborg - Tikob - Gurre - Hellebaek - Dronningmoelle - Gilleleje - Tisvilde - Tibirke - Asserbo. Gyldenal, Kopenhagen 1978. Broschur mit Schutzumschlag, 233 Seiten mit Abbildungen und zwei Landkarten; ordentlicher Zustand. - Text nur in Dänisch / in Danish only.
Publication Date: 1995
Seller: Antiquariat Hubertus von Somogyi-Erdödy, Schleswig, Germany
233 S. mit Abb. Broschur. - unaufgeschnitten.
Language: Danish
Published by Forlaget "Esrum Soe", Fredensborg / Dänemark, 2007
ISBN 10: 8788393267 ISBN 13: 9788788393262
Seller: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Germany
Hardcover. Condition: Good. Godfred Hartmann: Nordsjaellandsminder. Forlaget "Esrum Soe", Fredensborg 2007. Gebunden, Format 25 x 28 cm, 180 Seiten mit zahlreichen Illustrationen; ordentlicher Zustand. - Text nur in Dänisch / Danish only. - Volumina.
Language: Danish
Published by Forlaget "Esrum Soe", Fredensborg / Dänemark, 2007
ISBN 10: 8788393267 ISBN 13: 9788788393262
Seller: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Germany
Hardcover. Condition: good. Godfred Hartmann: Nordsjaellandsminder. Forlaget "Esrum Soe", Fredensborg 2007. Gebunden, Format 24 x 28 cm, 180 Seiten mit zahlreichen Illustrationen; ordentlicher Zustand. - Text nur in dänisch / in Danish only. - Volumina.
Gyldendal, København 1992. 135 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. Omslag med brugsspor.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1974. 166 sider. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. * Med dedikation fra forfatteren.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1984. 176 sider. Heftet med orig. omslag. Ubeskåret. Lette ydre brugsspor. * Med dedikation fra forfatteren.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1978. 176 sider. Orig. kartonbind med smudsomslag. Smudsomslagte med lette brugssporsamt ryggen falmet. * Med dedikation fra forfatteren.
Gyldendal, København 1989. 290 sider. Illustreret i s/h. Orig. shirtingbind i smudsomslag. Omslag med lette brugsspor, ellers pænt eksemplar.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1978. 208 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag. Ryggen med læsestriber.
Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, København 1989. 121 sider. Orig. kartonbind. Velholdt.
Gyldendal, København 1978. 359 sider. Illustreret i s/h. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Omslagets ryg falmet. Ganske lette brugsspor.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1993. 329 sider. Illustreret i s/h og farver. Heftet med orig. omslag. Læseskæv. Læsestriber på ryg. Brugsspor på omslag. * Underholdende biografi om den danske prinsesse - en søster til Christian VII - der blev gift med Gustav III af Sverige.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1976. 211 sider. Illustrattioner i s/h. Orig. kartonbind med smudsomslag. Smudsomslaget med let falmet ryg.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1992. 135 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. Smudsomslag med lette brugsspor, ellers velholdt eksemplar.
Det Kongelige Bibliotek, København 1994. Illustreret i s/h og farver. Heftet med orig. omslag. Pænt eksemplar. * Udgivet i forbindelse med en udstilling af Austin Grandjeans grafiske arbejder gennem 40 år på KB.
Gyldendals Bogklub, København 1988. 349 sider. Illustreret i s/h og farver. Heftet med orig. omslag. Lette brugsspor. * Fra serien »Danmark«.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Gyldendal, København 1992. 135 sider. Illustreret i s/h. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. Smudsomslag med lette brugsspor, ellers velholdt eksemplar.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Denmark
Jørgen Fiskers Forlag, København c. 1995. 163 sider. Heftet med orig. omslag.
Language: Danish
Published by Gyldendal, Kopenhagen, 1972
ISBN 10: 8700574619 ISBN 13: 9788700574618
Seller: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Germany
Hardcover. Condition: Good. Godfred Hartmann: Nordsjaellandsrejsen. En lystvandring gennem. Hornbaek - Horneby - Havreholm - Esrom - Grib Skov - Fredensborg - Tikob - Gurre - Hellebaek - Dronningmoelle - Gilleleje - Tisvilde - Tibirke - Asserbro. Gyldenal, Kopenhagen 1972. Halbleder gebunden, 233 Seiten mit Abbildungen und zwei Landkarten; ordentlicher Zustand. - Text nur in Dänisch / in Danish only.
Language: Danish
Published by Gyldendal, Kopenhagen, 1986
Seller: Paderbuch e.Kfm. Inh. Ralf R. Eichmann, Bad Lippspringe, NRW, Germany
Hardcover. Condition: Good. Dust Jacket Condition: Leichtere Gebrauchsspuren. Nordsjaelland. Oplevet og beskrevet af Godfred Hartmann. Illustrationer - Kort - Leksikon. Gyldendal, Kopenhagen 1986. Gebunden mit (randlädiertem) Schutzumschlag, 348 Seiten mit zahlreichen Abbildungen; ordentlicher Zustand. - Text nur in Dänisch / in Danish only. - Volumina.
Gyldendal, København 1970. 182 sider. Heftet med orig. omslag. Omslaget med lette brugsspor. Smudsomslagte med kantslitage og nogle få rifter. * Med dedikation fra forfatteren.
Forlaget Esrum Sø, Fredensborg 2007. 4to. 180 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. illustreret kartonbind. Pæn men med stød på hjørne forneden.