Herbert Gustavson (13 results)
Language: Swedish
- Softcover
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, SwedenPangloss antikvariat & text.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 9.82
US$ 20.23 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSoft cover. Condition: Very Good. Utgiven av Gotlands folkbildningsförbund, 1935 (Visby). Trådhäftad. Ryggfoten aningen uppskavd och uppsprucken ca 0,5 cm. Nedre hörnen lätt veckade. I övrigt gott antikvariskt skick, men någon enstaka kort notering med tunn svart tusch i marginalerna. Antecknat nummer samt dedikation (tlil Herr…Professor J A Lundell) i tunn svart tusch på främre omslaget, och dennes exlibris återfinns även på främre omslagets insida, där det täcker en liten del av den korta texten om Gotlands Folkbildningsförbund. 26 s.

Fran gard u gaimald : dikt u verkliheit på gutamål
(Red.kommitté) Herbert Gustavson, Arvid Berggren, Nils Tiberg, David Ahlqvist
Language: Swedish
- Softcover
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, SwedenPangloss antikvariat & text.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Fine
US$ 10.91
US$ 20.23 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Soft cover. Condition: Fine. Visby : Wessman & Petterssons Bokhandel, 1979 (Visby). Andra upplagan. Hft. Mycket gott skick/Nära nyskick. 220, [1] s. Illustrerad med teckningar av David Ahlqvist.
More imagesLanguage: Swedish
Published by Almquist & Wiksells Boktryckery Ab Uppsala och Stockholm 1948
- Softcover
Seller: Librairie du Bassin, Bordeaux, FranceLibrairie du Bassin
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 23.75
US$ 18.45 shippingShips from France to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketCouverture souple. Condition: Bon. Coll. "Kungl. Gustav Adolfs Akademien". Samlade av P. A. Säve. Histoire. Texte en suédois / Text in swedish ! VIII + 285 p. Rares illustrations n&b. 16,5x24 cm. 285 p. Broché. Etat correct. Couverture défraîchie avec rousseurs. Quelques rousseurs en tranche. Intérieur en bon état. Non coupé. Fo…rt in-8°.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.36 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketJ. Ridelius Bokhandel, Visby 1941. 153 sidor. Häftad. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
US$ 13.63
US$ 25.36 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketJ. Ridelius Bokhandel, Visby 1941. 174 sidor. Häftad. Gott skick.
Language: Swedish
- Softcover
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, SwedenPangloss antikvariat & text.
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Near fine
US$ 26.18
US$ 20.23 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSoft cover. Condition: Near Fine. Uppsala : Almqvist & Wiksell, 1948. Trådhäftad. Rygghuvudet aningen naggat. Omslagens övre hörn lätt veckade. Bakre omslaget med några lätt svärtade färgfällningar/fläckar. Smutstitelsidan veckad i nedre hörnet. Sista textsidan slarvigt sprättad (1-2 cm av marginalen sitter kvar i nästa blad, do…ck ingen textförlust).Sista blanka sidan med kort, 3-radig anteckning i kulspets. Som helhet dock ett välbevarat exemplar I mycket gott antikvariskt skick. viii, 284, [1] s.
Published by Uppsala 1918-1940 1940
- Hardcover
Seller: Antiquariat Thomas & Reinhard, Recklinghausen, GermanyAntiquariat Thomas & Reinhard
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 169.80
US$ 21.90 shippingShips from Germany to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketHALBLEINEN, regulär ausgesonderte Bibliotheksexemplare aus einer wissenschaftlichen Bibliothek mit der üblichen Signatur und Stempel, keine Markierungen/Anmerkungen, Einbände mit roten Bibliotheksstreifen, die Bücher sind in einem guten Zustand. Shipping to abroad insured with tracking number.

Language: Swedish
Published by AB Lundequistska Bokhandeln, Uppsala 1972
- Softcover
Seller: Gurra's Books, Hemse, SwedenGurra's Books
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 34.44
US$ 89.92 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketSoft cover. Condition: Very Good. Very slightly worn. All unopened. Vols. 5, 17-26 missing. Py 1972-1980. 1-300 + 46 + 409-840 + 48 + 841-1160 pp. 4to. 1146 pp.

Published by Uppsala 1972-1986. 1972-1986. 1986
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 69.25
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketXX, (4), (4), (4), (4), 1857 s. + 46, 48, 67, 76 s. Illustrerad. 26 häften. Första häftet lite nött och lite loss. (Skrifter utg. genom Dialekt- och folkminnesarkivet i Uppsala. Ser. D:2).

Published by Uppsala 1918-1945. 1918-1945. 1945
Seller: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SwedenRönnells Antikvariat AB
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 112.88
US$ 29.97 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketVIII, 680; (2), 681-1272, LIII s. Två, ej uniforma klotband, första delen lite nött i kanterna.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 130.87
US$ 28.82 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketCondition: Very Good. Uppsala, A.B. Lundequistska bokhandlen, 1918-40. 8:o. VII,+ (1),+ 679; (2),+ 681-1271,+ (blank),+ LIII s. Blå kbd, något nött guldornerade ryggar, de tryckta häftesomslagen medbundna på slutet. Hardcover / Hardback.
Seller: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, DenmarkVangsgaards Antikvariat Aps
Contact seller5-star sellerCondition: Used
US$ 127.10
US$ 33.94 shippingShips from Denmark to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketPå grundval av C. och P.A. Säves samlingar redigerad av G. Danell, A. Schagerström och Herbert Gustavson. 2 bind. A.B. Lundequistska Bokhandeln, Uppsala/Ejnar Munksgaard, København 1918-1945. VII+1271+LIII sider. Indbundet i sorte halvlæderbind. Pæne, med få men ganske lette brugsspor.

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
US$ 196.31
US$ 28.82 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Add to basketCondition: Very Good. Uppsala, A.B. Lundequistska bokhandlen, 1918-40. 8:o. VII,+ (1),+ 679; (2),+ 681-1271,+ (blank),+ LIII s. Mörkröda halvmarokängband, svartpräglade ryggar med titel i gult, stänkmarmorerade snitt, två häftesomslag medbundna. Två volymer. Fint exemplar. Hardcover / Hardback.